środa, 27 listopada 2019 15:59

Wieliczka. Utrudnienia w dojeździe do centrum Krakowa

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Utrudnienia w dojeździe do centrum Krakowa

PKP PKL poinformowały o kolejnych utrudnieniach na trasie SKA1 Wieliczka – Kraków Lotnisko. Na dwa tygodnie zamknięty zostaje dojazd pociągów do dworca Kraków Główny.

W nocy z 29 na 30 listopada w ramach prowadzonej modernizacji krakowskiego węzła kolejowego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczną instalację nowego komputerowego systemu sterowania ruchem na stacji Kraków Główny. Nowy system docelowo ma znacząco usprawnić ruch na najważniejszej krakowskiej stacji po zakończeniu projektu modernizacji.

Prace instalacyjne potrwają do 14 grudnia i obejmą wszystkie rozjazdy w obrębie stacji, które w poszczególnych etapach prac będą wyłączane i ponownie uruchamiane.
Konsekwencją prowadzonych prac będą zmiany w kursowaniu większości pociągów przejeżdżających przez Kraków Główny oraz poważne ograniczenia w funkcjonowaniu tej stacji. Będą one szczególnie odczuwalne dla pasażerów Kolei Małopolskich podróżujących na trasach SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Lotnisko oraz SKA3 Kraków Główny – Tarnów.

Pociągi SKA1 przez cały okres prowadzenia prac będą kursować w rozdzielonych relacjach – Kraków Lotnisko – Kraków Główny oraz Kraków Płaszów – Wieliczka Rynek Kopalnia. Na odcinku Kraków Płaszów – Kraków Główny obowiązywać będzie honorowanie biletów kolejowych w tramwajach linii 3 i 50. W części przypadków możliwa będzie również przesiadka na pociągi SKA3. Bez zmian funkcjonować będzie zastępcza komunikacja autobusowa uzupełniająca kursowanie pociągów.
W czterech przypadkach pociągi SKA3 będą kończyć bieg na stacji Kraków Olsza zamiast Kraków Główny. Ponadto większość pociągów będzie kursować według nieznacznie zmienionych godzin kursowania.
Niewielkim zmianom ulegną również godziny przyjazdów i odjazdów do i ze stacji Kraków Główny pociągów SKA2. Ponadto jeden z popołudniowych pociągów zamiast do Krakowa Głównego pojedzie okrężne przez Kraków Olszę do Krakowa Płaszowa.
Dodatkowo nieznacznej korekcie ulegnie rozkład jazdy Autobusowych Linii Dowozowych. Na każdej linii zostaną przyspieszone wybrane kursy celem dostosowania ich do kursowania pociągów SKA1.

Szczegółowe informacje o zmianach tras i godzin kursowania dostępne są w tabelach z rozkładem jazdy, a także na plakatach stacyjnych.

Rozkład jazdy SKA1 Wieliczka - Lotnisko

Rozkład jazdy SKA2 Kraków - Sędziszów

Rozkład jazdy SKA3 Kraków - Tarnów

Rozkład jazdy Autobusowych Linii Dowozowych

Zasady honorowania biletów kolejnowych w liniach komunikacji miejskiej w Krakowie

Komunikacja Zastępcza w okresie 20 października do 14 grudnia

inf. i foto: PKP PLK - Koleje Małopolskie

Wieliczka - najnowsze informacje