sobota, 12 lutego 2022 13:08

Wielki finał ponownie w Krakowie! Gdzie będzie można go obejrzeć?

Autor Mirosław Haładyj
Wielki finał ponownie w Krakowie! Gdzie będzie można go obejrzeć?

Międzynarodowe zawody jeździeckie Cavaliada Tour ponownie zawitają do Tauron Areny. Od czwartku do niedzieli (17-20.02.2022) zobaczymy zawodników w skokach przez przeszkody, powożeniu, ujeżdżeniu i Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW). Małopolska jest jednym z partnerów wydarzenia.

Cavaliada Tour jest największym cyklem zawodów jeździeckich w Polsce, odbywających się w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Sopocie, a od 2019 roku również w Krakowie. Po raz pierwszy w stolicy Małopolski zostanie rozegrany wielki finał przed 11-tysięczną widownią. Ciekawostką jest WKKW, konkurencja olimpijska, nazywana jeździeckim triathlonem, łącząca w sobie trzy próby - ujeżdżenie, skoki i niezwykle emocjonującą próbę terenową.

– Pierwsza edycja Cavaliady w Krakowie spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród jeźdźców, kibiców, sponsorów i wystawców. Uczestnicy chwalili lokalizację zawodów, pozwalającą na uzyskanie optymalnych wyników. To podnosi prestiż tegorocznego finału. Cavaliada dołączyła do wydarzeń sportowych najwyższej rangi, wspieranych przez Małopolskę

– przyznał marszałek Witold Kozłowski.

W ramach cyklu zawodów zaplanowano:

  • CSI3* Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata (skoki przez przeszkody);
  • Halowy Puchar Polski (WKKW);
  • Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi;
  • CAVALIADA Dressage Tour (ujeżdżenie, zawody ogólnopolskie);
  • CAVALIADA Future (konkursy dla dzieci na kucach).

Cavaliada Tour jako największy cykl międzynarodowych halowych zawodów, jest autoryzowana przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI) i na stałe wpisana w harmonogram najważniejszych imprez w Europie Centralnej.

Na starcie w zawodach CSI trzech kategorii (3*W/1*/Amatorzy) stanie ponad 250 par z 12 państw: Austrii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Grecji, Węgier, Litwy, Luksemburga, Holandii, Polski i Rumunii. Do udziału zgłaszają się zarówno utytułowani jeźdźcy rangi międzynarodowej jak i młodzi adepci.

W Krakowie zobaczymy aż 10 zawodników z pierwszej dziesiątki rankingu Cavaliady Tour. Pasjonująco zapowiada się walka lidera Greka Angelosa Touloupisa z niewiele tracącymi do niego polskimi skoczkami. Sześciokrotny triumfator tych rozgrywek - Jarosław Skrzyczyński, jest w tej chwili drugi, a tuż za nim plasują się: Tomasz Miśkiewicz i Kamil Grzelczyk.

Pragnę podziękować organizatorom za niesamowitą serię zawodów. Liczę na wygraną, bo moje konie są w szczytowej formie na każdym etapie tego touru. Do Krakowa przywiozę mojego najlepszego konia Blue Balou, 9-letniego ogiera Lord Mexx i szybką klacz Jardy. Byłem w Krakowie dwa lata temu i uważam to miasto za niesamowite miejsce na organizację finału

– chwalił stolicę regionu Angelos Touloupis.

Cavaliada to nie tylko sport na wysokim poziomie, ale również uwielbiane przez publiczność konkursy rozrywkowe. Należą do nich: Potęga Skoku (wygrywa ten, kto skoczy najwyżej przez imponujących rozmiarów czerwony mur), Venus vs. Mars (drużyna kobiet rywalizuje przeciwko drużynie mężczyzn) oraz sztafeta i „Speed & Music”. W sztafecie każda drużyna składa się z trzech osób: jednego dorosłego zawodnika, który startuje nie na koniu, ale w... samochodzie oraz dwóch zawodników CAVALIADY Future startujących na kucykach. Ostatnim ze wspomnianych konkursów jest Speed & Music, gdzie szybkość łączy się z głośną muzyką – to jeden z ulubionych konkursów publiczności.

Głównym celem imprezy jest popularyzacja jeździectwa w Polsce jako dyscypliny sportowej, ale również jako formy rekreacji i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Najważniejsze konkursy można zobaczyć w TVP Sport.

Inf. i foto: UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje