poniedziałek, 22 marca 2021 17:50

Wielkanoc w pandemii: więcej mszy, obrzędy poza kościołami parafialnymi. Co ze święceniem pokarmów?

Autor Marzena Gitler
Wielkanoc w pandemii: więcej mszy, obrzędy poza kościołami parafialnymi. Co ze święceniem pokarmów?

Dyspensa od udziału we mszy świętej, dodatkowe msze i nabożeństwa, również poza kościołem parafialnym, zaangażowanie do ich sprawowania dodatkowych kapłanów - Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski wydał zalecenia dotyczące Wielkanocy. Jak będzie w tym roku wyglądać tradycyjne święcenie pokarmów?

Jak zaleca arcybiskup należy regularnie informować wiernych uczestniczących w zgromadzeniach liturgicznych o obowiązujących normach bezpieczeństwa sanitarnego i ich przestrzegać.

W mocy pozostaje, także w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, udzielona dnia 17 października 2020 roku dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św.

Obrzędy Świętego Triduum Paschalnego mogą być celebrowane także w innych miejscach, takich jak kościoły rektoralne, seminaryjne, sanktuaria, kaplice i kościoły zakonne.

Arcybiskup zachęca do organizowania transmisji obrzędów parafialnych. Jak poinformował, w programie TVP 3 obrzędy Świętego Triduum Paschalnego będą transmitowane z Katedry na Wawelu.

Biskup krakowski aby większej liczbie wiernych umożliwić dostęp do udziału w liturgii, zachęcam do organizowania dodatkowych mszy św. i nabożeństw oraz obrzędu Komunii Świętej poza mszą (oprócz Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty). Mogą w tym pomóc księża oraz ojcowie zakonni, którzy na co dzień nie są zaangażowani w pełnym wymiarze w duszpasterstwo parafialne.

W Niedzielę Palmową zaleca uproszczenie obrzędów „Pamiątki wjazdu Chrystusa do Jerozolimy”.

W Wielki Czwartek będzie mogła wyjątkowo zostać w parafiach odprawione druga Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Nie będzie jednak w tym roku obrzęd umycia nóg.

W modlitwie powszechnej Liturgii Męki Pańskiej dodane zostanie dodatkowe wezwanie za udręczonych w okresie epidemii. Adoracja krzyża odbędzie się przez przyklęknięcie lub skłon głowy wiernych.

"Nocna adoracja w kaplicy Grobu Pańskiego, a także szersze udostępnienie świątyń dla indywidualnej modlitwy może stać się w czasie Wielkiego Tygodnia szczególną okazją dla tych, którzy ze względu na uzasadnione obawy nie uczestniczą w świątecznych zgromadzeniach" - przypomina bp. Marek Jędraszewski.

Zaleca też, aby tradycyjne błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych w miarę sprzyjających okoliczności, urządzić na zewnątrz kościoła. Ci, którzy nie będą uczestniczyć w tym obrzędzie, mogą tak jak rok temu, odmówić modlitwę błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych przed świątecznym śniadaniem.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka