Od poniedziałku (9 września) dworzec kolejowy w Tarnowie nosi imię Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej i lidera ruchu ludowego. W wydarzeniu wziął udział m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Obecny był także Marek Steindel – prawnuk Wincentego Witosa.
Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego, „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, po których odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą patronowi dworca.
– To, co robił Wincenty Witos jako premier, jako polityk, kształtując nowoczesne wtedy państwo, było czymś wyjątkowym. Zawsze zależało mu na ulepszeniu i dopasowaniu tej infrastruktury, która była zniszczona, albo po 123 latach niewoli w ogóle jej nie było, do oczekiwań Polaków. Dzisiaj chciałem podziękować wszystkim tym, którzy kontynuują tę misję i unowocześniają polski system transportowy: kolejowy, drogowy, lotniczy, morski i żeglugę śródlądową. Te wszystkie środki transportu stanowią jeden organizm, który musi ze sobą współgrać – podkreślił minister Dariusz Klimczak.
"Stał się jednym z ojców Niepodległości"
W wydarzeniu wzięli udział także posłowie: Urszula Nowogórska i Piotr Górnikiewicz, dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda, prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny oraz dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Oddziału w Krakowie Maciej Ostrowski. – 150 lat temu w podtarnowskich Wierzchosławicach na świat przyszedł Wincenty Witos – człowiek, który stał się jednym z ojców Niepodległości. Od dziś będzie patronem dworca kolejowego w Tarnowie. To forma upamiętnienia wielkiego człowieka ziemi tarnowskiej – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Dworzec w Tarnowie został wybudowany w latach 1906-1910. W 2019 r. zdobył nagrodę publiczności w organizowanym przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP ogólnopolskim konkursie Dworzec Roku. – To ważny punkt na mapie kolejowej, a także wyjątkowe miejsce dla historii Małopolski i całego kraju. Dlatego właśnie Polskie Koleje Państwowe, jako firma z ponad 100-letnią tradycją, chętnie włączyły się w inicjatywę nadania imienia tutejszemu dworcowi. Tym bardziej, że jest to jeden z obiektów, z których jesteśmy szczególnie dumni. Ten budynek to więcej niż tylko dworzec – to również miejsce spotkań, o niepowtarzalnej architekturze, w którym możemy odwiedzić galerię sztuki – podsumował dr Alan Beroud, prezes zarządu PKP SA.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury/Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie