niedziela, 10 listopada 2019 13:58

Wola Filipowska: Koniec z czekaniem przed zamkniętymi rogatkami

Autor Anna Piątkowska-Borek
Wola Filipowska: Koniec z czekaniem przed zamkniętymi rogatkami

W Woli Filipowskiej (powiat krakowski, gmina Krzeszowice) otwarto nowy wiadukt nad linią kolejową. Powstały też nowe drogi i chodniki do niego prowadzące oraz przystanki autobusowe. Dzięki inwestycji pociągi, samochody, a nawet piesi mogą sprawniej się przemieszczać.

– Wiadukt drogowy w Woli Filipowskiej to najważniejszy element nowego układu drogowego, który PLK budują w miejscowości. Pomiędzy drogą krajową 79, a ul. Młyńską powstała nowa droga. Jezdnia o długości 1,3 kilometra i szerokości 6 metrów ułatwi przejazd pomiędzy dwoma częściami Woli Filipowskiej. W jej sąsiedztwie wybudowano również nowy układ drogowy wzdłuż torów kolejowych, który połączy miejscowość z sąsiednimi Krzeszowicami. Przy obu ulicach znalazły się chodniki, nowe oświetlenie i system odwodnienia. Lepszą lokalną komunikację zapewnią zatoki autobusowe. Sam wiadukt to obiekt o długości 18 metrów i szerokości 11 metrów. Znalazło się na nim miejsce na 7 metrową jezdnię i chodnik o szerokości 2 metrów. Tory kolejowe znajdują się niemal 6,5 metra pod wiaduktem – informuje Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W marcu marca do użytku został oddany pierwszy zmodernizowany peron na lokalnym przystanku.

– Nowoczesna konstrukcja o długości 200 metrów jest wyższa od dotychczasowej, dzięki czemu podróżnym łatwiej jest wsiadać i wysiadać z pociągów – podaje Piotr Hamarnik.

W Woli Filipowskiej ma powstać jeszcze dwa takie perony, które będą połączone przejściem podziemnym. Dzięki instalacji wind z podróży koleją będą mogli korzystać wszyscy pasażerowie, również ci o ograniczonej mobilności.

Jak przypomina PKP PLK SA, na linii kolejowej z Katowic do Krakowa modernizowane są 34 wiadukty kolejowe i drogowe. 10 z nich budowanych jest w nowych miejscach, pozostałe 24 to gruntownie przebudowane obiekty.

– Modernizacja linii Kraków – Katowice to poprawa standardu na stacjach i przystankach, zapewnienie dostępności do pociągów dla wszystkich podróżnych. PLK prowadzą inwestycje na niemal całej długości trasy Kraków – Katowice. Wartość prac budowlanych to ok. 2 mld zł. Po zakończeniu prac i uzyskaniu odpowiednich certyfikatów, pociągi pasażerskie przyspieszą do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h – dodaje Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje