czwartek, 22 sierpnia 2019 09:22

Wola Żelichowska: Miejscowe gospodynie najlepsze na Małopolskim Festiwalu Smaku. Co ugotowały?

Autor Marzena Gitler
Wola Żelichowska: Miejscowe gospodynie najlepsze na Małopolskim Festiwalu Smaku. Co ugotowały?

Małopolski Festiwal Smaku, który zawitał tym razem na Powiśle Dąbrowskie, a dokładniej do Woli Żelichowskiej w upalną niedzielę opanowały tłumy smakoszy. Jakie potrawy zdobyły uznanie jury?

Zgromadzonych przywitała Anna Pieczarka z zarządu województwa, a także gospodarz gminy Gręboszów wójt Krzysztof Gil. Organizatorom towarzyszyli także poseł Wiesław Krajewski oraz senator Kazimierz Wiatr.

Tradycyjnie już, podczas imprezy odbył się konkurs na najsmaczniejsze dania i potrawy. Zgłoszone produkty degustowało jury, m.in.: Anna Pieczarka z ZWM, Lesław Wieczorek - starosta dąbrowski, Krzysztof Gil – wójt gminy Gręboszów, Monika Gubała - dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji UMWM oraz kuchmistrz Andrzej Polan. Oceniano zarówno smak jak i walory wizualne prezentowanych potraw.

Palmę pierwszeństwa w kategorii „Koła Gospodyń Wiejskich” zdobyły panie z Woli Żelichowskiej za gulasz z kluskami babci Andzi. Wyróżnienia powędrowały do: Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich Radgoszcz za radgoskie parzoki, Koła Gospodyń Wiejskich Hubenice – Kozłów za zupę z dyni, Koła Gospodyń Wiejskich w Mędrzechowie za pączki z Mędrzechowa oraz do Koła Gospodyń Wiejskich Ujście Jezuickie za wyluzowaną kaczkę nadziewaną wieprzowiną z żurawiną i jabłkami duszonymi w winie. Spośród produktów, które zgłosili do konkursu lokalni wystawcy tryumfowała Winnica Bogu - Miła za wino Irenka. Wyróżnienia przyznano firmie Zawodny Tadeusz za miód nektarowy spadziowy oraz Lavendziarni za lemoniadę lawendową Lavendynka.

Mistrz kuchni Andrzej Polan przez cały dzień podbijał podniebienia gości Festiwalu daniami, których składnikami były produkty lokalne, tradycyjne, regionalne. Największym uznaniem cieszyła się pieczeń jagnięca podawana w kwaśnicy z młodymi ziemniakami oraz śliwkami, a także pyszne kruche ciasto ze śliwkami i marcepanem.

Oprócz całodziennego smakowania Małopolski, na uczestników czekały inne atrakcje, wśród których znalazły się m.in. quiz wiedzy o Małopolsce, w którym można było wygrać atrakcyjne nagrody czy strefa zabaw dla najmłodszych. Ten smakowity dzień umilały gościom Festiwalu występy artystyczne lokalnych artystów.

inf. i foto: UMWM

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje