poniedziałek, 26 września 2022 08:39

Współpraca pomiędzy Polską a Francją – co importujemy i eksportujemy?

Autor Artykuł zewnętrzny
Współpraca pomiędzy Polską a Francją – co importujemy i eksportujemy?

Współpraca Polski i Francji na pierwszy rzut oka może wydawać się Polakom czymś odległym. Historycznie te dwa kraje nie łączy praktycznie nic. Pomimo tego, że nasze państwa dzieli niecały tysiąc kilometrów, to wystarczyło, żebyśmy nigdy z Francuzami nie nawiązywali żadnych znaczących umów politycznych oraz ekonomicznych. Czy rzeczywiście takie są stosunki Polski i Francji? Być może nie jeździmy nad Sekwanę tak często, jak do Niemiec, Czech, czy Wielkiej Brytanii, ale okazuje się, że są sektory gospodarce, w których mocno współpracujemy z Francuzami, a firmy działające w nich powinny zadbać o pozycjonowanie stron we Francji, żeby móc zwiększyć swoją widoczność na tym potężnym potencjalnym rynku eksportowym.

Zatem co eksportujemy i importujemy z Francji? Produktów z napisem „Made in France” nie ma u nas za wiele, ale okazuje się, że w kilku dziedzinach współpraca jest silna.

Francuskie samochody od lat na topie

Pierwszym największym towarem importowym do Polski z Francji z pewnością będą samochody. Takie marki jak Renault, Peugeot, Dacia, czy Citroen spotyka się niemal na każdym kroku i praktycznie każdy Polak kiedyś jechał samochodem z Francji – czy to jako kierowca, czy pasażer.

Francuskie samochody uchodzą na solidne i relatywnie tanie. Ponadto cieszą się długą sprawnością. Polacy i Europejczycy upodobali sobie kompaktowe francuskie samochody. Dlatego najczęściej na naszych drogach można spotkać: Renault Clio oraz Peugeot 208.  Te niewielkie, zgrabne miejskie samochody nadadzą się na niemal każdą okazję i początkujący kierowcy bardzo często decydują się właśnie na pojazdy z Francji. Wspomniane modele co roku sprzedają się w blisko 100 000 egzemplarzy w Europie, co z pewnością robi wrażenie.

Polacy niestety nadal bardzo mocno skupiają się na rynku wtórnym, więc trudno mówić tutaj o sprzedaży nowych samochodów w Polsce. Fakt ten dodatkowo potęguje wrażenie, jakoby nie kupowało się francuskiego samochodu, tylko niemiecki – bo to głównie stamtąd sprowadzane są używane francuskie samochody. Mimo wszystko w praktycznie każdym Polskim mieście znajduje się salony z samochodami francuskimi. Jako mieszkańcy kraju mocno rozwijającego się, Polacy coraz częściej sięgają po nowe samochody z salonu, więc te inwestycje francuskie w Polsce oraz bezpośrednia współpraca na linii Polska – Francja w sektorze motoryzacyjnym z pewnością znacząco się poprawi.

Polska eksportuje całkiem sporo nad Sekwanę

Zachodnie kraje chętnie sięgają po polskie produkty, wyroby i inne towary, ponieważ jesteśmy jednym z najatrakcyjniejszych cenowo rynków w Europie. Polska nadal jest tania, więc to się po prostu opłaca.

W Polsce coraz silniej działa sektor tworzyw sztucznych, a fabryki zajmujące się tworzeniem wysokiej jakości elementów z tego materiału coraz bardziej wyróżniają się na arenie międzynarodowej. Dlatego francuskie przedsiębiorstwa motoryzacyjne coraz częściej zwracają do Polaków o produkowanie konkretnych elementów wyposażenia z tworzywa sztucznego.  Następnie te materiały są przewożone do fabryki samochodów i często wracają do Polski jako już gotowy produkt w postaci samochodu.

Pozostałe najczęściej wywożone do Francji towary nalezą do takich grup jak:

  • Urządzenia elektryczne,
  • Komputery,
  • Optyka,
  • Artykuły spożywcze.

Pomimo tego, że relacje między dwoma państwami wydają się raczej neutralne, to analitycy wyraźnie wskazują, że Polska staje się coraz ważniejszym partnerem gospodarczym dla Francji i ten trend będzie się utrzymywał jeszcze przez jakiś czas. Dlatego w ciągu kolejnych lat można spodziewać się kolejnych inwestycji oraz większych i mniejszych współprac polskich przedsiębiorców z francuskimi. Dla Polaków to ogromna szansa, bo zachodnie rynki są aktualnie najbardziej atrakcyjne i sprzedaż towarów do Francji może znacząco przyczynić się do zwiększenia dochodu.

Czy współpraca Polski i Francji będzie się pogłębiać?

Jeżeli sytuacja geopolityczna na świecie się ustabilizuje, Polska z pewnością nadal będzie znacząco umacniać swoją pozycję w Europie i na świecie, co spowoduje znaczne zwiększenie zainteresowania inwestycjami firm francuskich w naszym kraju. W ten sposób partnerstwo gospodarcze pomiędzy tymi dwoma krajami z pewnością będzie się pogłębiać – ze znaczącym wzrostem nacisku na eksport towarów z Polski.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka