poniedziałek, 10 sierpnia 2020 14:05

Wzmożone kontrole na „czerwonej” Sądecczyźnie. Pouczono i ukarano ponad 200 osób

Autor Aleksandra Tokarz
Wzmożone kontrole na „czerwonej” Sądecczyźnie. Pouczono i ukarano ponad 200 osób

Nasilone kontrole policyjne trwają od soboty na terenie powiatu nowosądeckiego, który w związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażonych znalazł się w „czerwonej strefie”. W trakcie prowadzonych przez policjantów kontroli, w weekend, pouczono lub ukarano ponad 200 osób.

Podczas służby patrolowej policjanci głównie kontrolują przestrzeganie przepisów w zakresie obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowywania dystansu społecznego, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w środkach transportu zbiorowego czy punktach handlowych.

Dodatkowo policjanci wspólnie z pracownikami stacji sanitarno-epidemiologicznej w Nowym Sączu od soboty dokonują kontroli placówek handlowych oraz usługowych pod kątem przestrzegania obostrzeń.

-Podczas minionego weekendu sprawdzono 29 obiektów usługowych i w trakcie kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. W zakresie niestosowania się do obowiązku zasłaniania nosa i ust w sobotę i w niedzielę policjanci zastosowali pouczenie w stosunku do 217 osób, a w 19 przypadkach nałożyli mandat karny. W jednym przypadku będzie skierowany wniosek o ukaranie do sądu - powiedziała PAP rzeczniczka nowosądeckiej policji Iwona Grzebyk-Dulak.

Rzeczniczka dodała, że to policjant interweniujący na miejscu decyduje, jaką formę represji przewidzianą prawem zastosuje. Może być to mandat karny, pouczenie lub też, jeżeli osoba odmówi przyjęcia mandatu karnego, skierowanie wniosku o ukaranie do sądu.

-W związku z tym, że znajdujemy się w czerwonej strefie, nasilone kontrolę będą nadal trwały. Każdy przypadek naruszenia obowiązujących przepisów spotka się z reakcją w policji. Należy jednak zaznaczyć, że wzmożone kontrole nie mają na celu karania społeczeństwa, lecz zdyscyplinowanie obywateli do przestrzegania obostrzeń, a jednocześnie uświadomienia skali problemu i zagrożenia, jakie występuje w naszym regionie - powiedziała rzeczniczka.

W "czerwonych" powiatach, w których znajduje się między innymi Sądecczyzna, obowiązkowym jest noszenie maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej. Zakazano organizacji imprez masowych, a liczba gości weselnych zmniejszona została do 50 osób.

Od soboty nowe obostrzenia! Czego nie wolno mieszkańcom Sądecczyzny?
Minister zdrowia zapowiedział dzisiaj, że do regionów, w których wzrost zakażeń jest dynamiczny, powrócą obostrzenia. Wśród „czerwonych powiatów” znalazła się między innymi Sądecczyzna. Co z weselami i innymi imprezami masowymi na tym terenie? Ministerstwo zdrowia wprowadziło dziś obostrzenia w 19 …

info PAP, foto UM Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje