środa, 23 września 2020 14:46

Z jakich materiałów powinny być zrobione koszulki męskie?

Autor Głos 24
Z jakich materiałów powinny być zrobione koszulki męskie?

Mężczyźni mają swoje specyficzne potrzeby i gusta - widać to zwłaszcza podczas zakupów. Z jakiego materiału wykonany będzie idealny męski t-shirt? Podpowiadamy!

Dlaczego wybór odpowiedniego materiału koszulki męskiej jest w ogóle istotny?

Wiele osób dokonując zakupu ubrania zwraca uwagę tylko na jego wygląd oraz cenę. Niestety, takie podejście może doprowadzić do tego, że nasz zakup stanie się bezużyteczny już po najbliższym praniu! Odpowiednio dobrany materiał sprawi, że będziemy mogli dłużej cieszyć się ubraniem w niezmienionym stanie, w dodatku będzie nam ono dłużej służyło.

Komfort użytkowania również zależny jest w dużej mierze od dobranego materiału. W przypadku koszulek męskich jest to szczególnie istotne, ponieważ jest do część garderoby przylegająca ściśle do ciała, a jednocześnie często używana. Odpowiednia przepuszczalność koszulki może sprawić, że łatwiej będzie przetrwać letnie upały.

Włókna naturalne jako klasyczny wybór

Już od dawna zwykło się przyjmować, że to właśnie włókna naturalne są najlepszym materiałem w kontekście koszulek. Spośród tej kategorii najpopularniejsza pozostaje bawełna - to włókno pochodzenia roślinnego zapewnia odpowiedni komfort i jest przewiewne. Co prawda w swojej czystej postaci ma skłonność do gniecenia się, ale łatwo wyeliminować tę wadę odpowiednimi domieszkami. Przewiewność bawełny jest bardzo istotna w kontekście ciepłych, letnich dni - szczególnie, że właściwie dopasowany męski t-shirt powinien odpowiednio przylegać do ciała, podkreślając najlepsze cechy sylwetki i zakrywając te gorsze. Bawełna odpowiedniej jakości sprawi, że letni upał stanie się mniej uciążliwy niż w przypadku zastosowania materiałów poliestrowych niższej jakości. Bardziej ekstrawaganckim naturalnym materiałem jest len. Jest to materiał jeszcze bardziej przewiewny, ale specyficzny wygląd może nie trafić w każde gusta. Koszulki męskie z naturalnego włókna to element garderoby, w który warto zainwestować, żeby długo cieszyć się ubraniem odpowiedniej jakości.

Włókna syntetyczne - zwykle gorsze rozwiązanie, ale również z zaletami

Nie można powiedzieć, że włókna syntetyczne są zawsze złe i że nie powinno się stosować tego materiału do produkcji koszulek. Oczywiście mają one pewne wady i w większości zastosowań zapewniają mniejszy komfort niż konkurencyjna bawełna. Podstawową wadą włókien syntetycznych jest problem z pochłanianiem wilgoci.

Poliester jest czołowym przedstawicielem grupy syntetyków. Do jego zalet należy fakt, że zachowuje stabilny kształt oraz jest wytrzymały. Znacznie lepsze efekty daje w połączeniu z innymi materiałami (jak bawełna czy wiskoza).

Innym materiałem jest elastyn. Charakteryzuje go niewielka waga i duża rozciągliwość, która nieraz może być przyczyną odpowiedniego dopasowania koszulki. Elastan występuje w ubraniach w formie domieszki. Nie jest podstawowym materiałem dla całego fragmentu garderoby.

Włókna sztuczne (półsyntetyczne) jako forma kompromisu

Najważniejszym przedstawicielem tej kategorii w kontekście koszulek męskich jest wiskoza. To wyjątkowy materiał, który łączy w sobie przewiewność zbliżoną do bawełny oraz dobrze chłonie wilgoć. Nie jest jednak materiałem idealnym, a do jej wad należy podatność na gniecenie. Bywa też mało odporna na nieodpowiednie pranie i łatwo ją uszkodzić, jeśli temperatura wody będzie zbyt wysoka.

Jak więc wybrać materiał koszulki męskiej?

Wybór odpowiedniej koszulki męskiej, to w dużej mierze również kwestia doboru odpowiedniego materiału. Temat wcale nie jest banalny, a powyższy artykuł jest zaledwie wprowadzeniem do tego tematu. Poszukując odpowiedniego ubrania nie powinniśmy zdawać się na przypadek i sprawdzać nie tylko metki, ale również kupować produkty sprawdzonych marek. Spośród nich szczególną uwagę należy zwrócić na Patagonia, która jest gwarancją odpowiedniej jakości.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje