Zakup mieszkania z planem późniejszego najmu to zdecydowanie dobry pomysł inwestycyjny. Niezależnie od tego, czy planujesz je kupić za gotówkę, czy na kredyt, zainwestowane środki będą się zwracać, a kapitał przyniesie zysk wyższy niż na lokacie. Tyle tylko, że trzeba pamiętać, że sama kwota, którą zapłacisz sprzedawcy to za mało na inwestycję.
Gdzie kupić mieszkanie na wynajem?
To zawsze trudna decyzja i wiele zależy od tego, jak zamierzasz obsługiwać najem. Jeśli decydujesz się na specjalistyczną agencję, miejsce może być praktycznie dowolne i nie musi to być polski rynek nieruchomości. Równie dobrym pomysłem może być zakup mieszkania na atrakcyjnym turystycznie wybrzeżu europejskim. Jeśli jednak chcesz zainwestować mniejsze środki i sam zajmować się obsługą lokalu najlepsze będzie miejsce w pobliżu tego, w którym sam mieszkasz lub pracujesz. Nie dość, że kupujesz lokal w mieście, które dobrze znasz, to łatwo ci będzie dokonać drobnych napraw czy remontu. Zawsze sprawdź, czy rynek jest chłonny i czy na pewno znajdziesz najemcę.
Kredyt hipoteczny - sposób finansowania
Jeśli masz środki na inwestycje to bardzo dobrze. Możesz jednak przemyśleć, czy nie warto uzupełnić tej kwoty o kredyt hipoteczny. Warto skorzystać z tej formy, bo pieniądze są w tej chwili wyjątkowo tanie, ze względu na atrakcyjne oprocentowanie. Wystarczą przeciętne dochody, stabilna umowa najlepiej o pracę i odpowiedni wiek, aby podjąć starania. Tutaj dowiesz się jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny.
Rynek wtórny, czy pierwotny
Rynek pierwotny ma wielu zwolenników. Faktycznie, główny atut to fakt, że kupujesz mieszkanie nowe, wybierasz konkretną lokalizację, dewelopera czy rozmiar lokalu. Znasz cenę z góry, a twoje dodatkowe koszty sprowadzają się praktycznie do opłaty notarialnej i założenia księgi wieczystej. Nie ma problemu z wykończeniem mieszkania, bo wielu deweloperów decyduje się na wykańczanie mieszkania pod klucz. Właściwe natychmiast po oddaniu do użytkowania lokal jest gotowy do wynajęcia. Zakup na rynku wtórnym jest nieco bardziej skomplikowany i obciążony dodatkowymi kosztami. Musisz liczyć się z opłatą dla agencji, która mieszkania szuka, kosztami aktów notarialnych i podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a także zwykle sporymi kwotami potrzebnymi na remont lokalu. Z drugiej strony, mieszkania możesz szukać samodzielnie i nie korzystać z pośredników. Nie tylko zaoszczędzisz na prowizji, ale może ci się trafić okazja atrakcyjnego zakupu. Wprawdzie są one wyjątkowo rzadkie, ale to nie znaczy, że się nie zdarzają. Otwarta pozostaje kwestia remontu, mieszkania na rynku wtórnym mogą być w bardzo różnym stanie, a kwestia kosztów dodatkowych zależy od tego, jakiego najemcy szukasz.
Zastanów się, komu planujesz wynająć mieszkanie
Zanim kupisz, pomyśl, kto ma zostać twoim klientem i na jaki rodzaj najmu się nastawiasz. Może interesuje cię krótki najem, na kilka dni i planujesz traktować lokal jak dochodowy hotel? To dobry pomysł i bardzo zyskowny, pod warunkiem, że masz czas, aby zajmować się obsługą. W innej sytuacji zapewne korzystniejszy będzie najem na dłużej. Umowa na rok, czy nawet kilka lat jest praktycznie bezobsługowa, ale nie zawsze trafia się tak atrakcyjny najemca. Zastanów się, czy chcesz wynająć swoje mieszkanie rodzinie, czy studentowi bez żadnych obciążeń. Od tego zależy rodzaj lokalu, który warto kupić, sposób jego remontu i wyposażenie.
Kiedy zakup mieszkania na wynajem nie ma sensu?
Nie kupuj mieszkania inwestycyjnego, jeśli nie masz pieniędzy lub masz ich zbyt mało. Nie decyduj się na nie także wtedy, jeśli chcesz w nim zamrozić te oszczędności, które zgromadziłeś na poduszce bezpieczeństwa po prostu w nagłej sytuacji, bardzo trudno będzie po nie natychmiast sięgnąć. Podobnie, jeśli pieniądze, które zarabiasz, pokrywają tylko koszty twojego życia i nie masz co miesiąc wolnych środków, zrezygnuj z inwestycji. Licz się z tym, że mieszkanie może nie przynosić zysku przez kilka miesięcy w roku, a wówczas będziesz ponosić koszty jego utrzymania. Takie mieszkanie to po prostu lokata, ale tylko wolnych pieniędzy lub nadwyżek, które możesz przeznaczać na jego spłatę.
Zobacz także: https://silban.pl/jakie-koszty-poniesiesz-jesli-chcesz-kupic-mieszkanie-na-wynajem/