Potężny rosyjski wyż zbliży się do Polski w najbliższy weekend - 19 i 20 marca. W całym kraju barometry wskazywać będą powyżej 1040 hPa. Tak wysokie ciśnienie zdarza się tylko raz na kilka lub nawet kilkanaście lat.
Nad północno-zachodnią Rosją rozbudowuje się wyż, który z każdym kolejnym dniem zacznie obejmować coraz większy obszar Europy Centralnej. Dotrze również do Polski. To będzie najwyższe ciśnienie atmosferyczne w naszym kraju od 16 lat!
Ostatnie taki dzień zarejestrowano w naszym kraju w styczniu 2006 roku, kiedy Polskę nawiedziła fala siarczystych mrozów, a temperatura spadła nawet poniżej minus 30 st. C, barometry wskazywały 1050 hPa.

Polacy są dość wrażliwi na bodźce pogodowe, także na wahania ciśnienia. Jak podaje IMiGW, ponad połowa naszych rodaków (inne dane mówią aż o 70 procentach) wyraźnie reaguje na zmiany atmosferyczne. Dotyczy to szczególnie osób starszych, a także mających problemy z układem krążenia, chorujące na serce czy cierpiący na zaburzenia ze strony układu nerwowego.
Zbyt wysokie ciśnienie atmosferyczne może wywoływać zwiększone ciśnienie tętnicze krwi, ale też powodować trudności w oddychaniu, bóle głowy, a także rozdrażnienie, senność czy poczucie zmęczenia. Jak temu zaradzić? Specjaliści zwracają uwagę na to, że w okresie, gdy ciśnienie jest wysokie należy zadbać odpoczynek, relaks i sen. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu.
Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB