niedziela, 17 kwietnia 2022 08:32

Zakopane: Trzy dni z jazzem? Na Podhalu podróż w intymny świat muzyki z Wiosną Jazzową 2022!

Autor Joanna Obajtek
Zakopane: Trzy dni z jazzem? Na Podhalu podróż w intymny świat muzyki z Wiosną Jazzową 2022!

Muzyczne legendy, goście z zagranicy i tłum wiwatujących ludzi. Tak Zakopane pragnie zakończyć kwiecień i powitać maj. Mieszkańców Podhala czekają trzy muzyczne dni z osiemnastą Wiosną Jazzową!

W sobotę, 30 kwietnia rusza Zakopiańska Wiosna Jazzowa. To już osiemnasta edycja wydarzenia, zrzeszającego miłośników jazzu z różnych zakątków Polski, a nawet świata. W tym roku artyści wystąpią aż na trzech różnych scenach i zaprezentują jazz z różnych półek stylistycznych. Muzyczne wydarzenia będą się rozgrywać głównie na sali w Miejskiej Galerii Sztuk, ale również we wnętrzach hotelu Aries&SPA.

W piątek poprzedzający wydarzenie i sobotę, turystów spacerujących po Krupówkach czeka wspaniałe widowisko. Będą mogli zobaczyć artystów grających na balkonie Galerii Sztuki. To będzie muzyczny wstęp do festiwalu i to bez zakupionych biletów!

W sobotę, w Międzynarodowym Dniu Jazzu, na scenie na balkonie "Bazaru Polskiego", pojawi się zespół Kraków Street Band, który zaprezentuje mieszankę bluesa, country i jazzu. Artyści są świeżo po premierze nowej płyty „Czekanie”. Usłyszymy też ukraińskiego skrzypka Siergieja Wowkotruba z zespołem Gypsy Swing Quartet.

W kolejnych dniach Jazzowej Wiosny uczestnikom towarzyszyć będzie Patsy Gamble, saksofonistka, która współpracowała m.in. z Rodem Stewartem i Mickiem Jaggerem z The Rolling Stones. Kolejną gwiazdą jest jazzowa legenda, wirtuoz basu i gitary Krzysztof Ścierański. Niedzielny wieczór zakończy się akcentem podhalańskim i przebojami Skaldów w wykonaniu Wojciecha Gogolewskiego Trio.

Finał festiwalu będzie w poniedziałek, 2 maja. W tym dniu Sławek Uniatowski przeniesie widzów w intymny świat piosenki i zaprezentuje swój muzyczny dorobek.  Jazzową imprezę zakończy występ Ewy Bem z kwartetem Andrzeja Jagodzińskiego.

Na uczestników Wiosny Jazzowej, poza głównymi koncertami, czekają również muzyczne spotkania w hotelu Aries. Tam spotka się z nimi kwartet G4 – Gamble, Gorczyca, Jońca, Malik oraz Rasm Almashan, która wraz z zespołem zaprezentuje materiał z płyty „Yemenia”.

Tradycja Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej sięga 2004 roku, kiedy to po raz pierwszy została zorganizowana. Poza współczesnymi akcentami, „rozbrzmiewa” podczas niego również lokalna tradycja. Górale pamiętają, że Jazz słychać było w Zakopanem już w latach 30. XX wieku.

Wiosna Jazzowa potrwa od 30 kwietnia do 2 maja. Bilety na poszczególne dni lub karnet trzydniowy można zakupić za pośrednictwem platformy goingapp lub empikbilety.

Program Wiosny Jazzowej/ fot. organizatora

Fot. fb: Wiosna Jazzowa Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje