sobota, 16 kwietnia 2022 07:31

Zakopane: „Złote Kierpce” zatańczą po raz trzynasty! W sobotę Festiwal Zespołów Góralskich

Autor Joanna Obajtek
Zakopane: „Złote Kierpce” zatańczą po raz trzynasty! W sobotę Festiwal Zespołów Góralskich

Mali Bałcanie, Mały Zbójnicek i Maniowanie. W weekend 23 i 24 kwietnia odbędzie się trzynasta edycja Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich „Złote Kierpce”. Uczestnicy powalczą o cenne nagrody i eliminację do występu w Rabce-Zdrój.

Góralski festiwal wystartuje już za ponad tydzień w Kinie Giewont. To okazja dla turystów do poznania lokalnych tradycji, a dla mieszkańców do ich kultywowania, by przekazywane z pokolenia na pokolenie nie zginęły. Wydarzenie daje również możliwość do spotkania, wymienienia się doświadczeniami i zaprezentowania talentów.

Podczas festiwalu „Złote Kieprce” w Kinie Giewont wystąpią dziecięce i młodzieżowe zespoły regionalne m.in. Mali Bałcanie, Mały Zbójnicek i Maniowanie. Zaprezentują autorski pokaz oparty na góralskim folklorze, zwyczajach i tradycjach. Festiwal rozpocznie się barwnym korowodem zespołów, które przejdą ulicą Krupówki.

Festiwal Zespołów Góralskich „Złote Kierpce” odbywa się w Zakopanem już od 2010 roku. Podczas niego Komisja Artystyczna wybiera najlepsze zespoły góralskie, które przechodzą dalej do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdrój. Festiwal dzieli się na dwie kategorie wiekowe 6-14 lat i 14-18 lat. Uczestnicy rywalizują o  trofea, statuetki złote, srebrne i brązowe kierpce. Zwycięskie grupy występują również na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem podczas Koncertu Mali Górale.

Dotychczas laureatami „Złotych Kierpców” byli między innymi: „Tatry” z Ratułowa, „Małe Regle” z Poronina, „Mali Śwarni” z Nowego Targu, „Mali Hamernicy” z Krakowa,  „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej, „Mały Zbójnicek” z Zębu i „Maniowianie” z Maniów.

Góralskie wydarzenie rusza 23 kwietnia. Do zobaczenia w Zakopanem!

Plakat promujący festiwal/ fot. organizatora

Fot. Urząd Miasta Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje