wtorek, 21 czerwca 2022 14:00

Zalipiańskie kwiaty zakwitają na nowych domach. Konkurs „Malowana Chata” rozstrzygnięty!

Autor Katarzyna Jamróz
Zalipiańskie kwiaty zakwitają na nowych domach. Konkurs „Malowana Chata” rozstrzygnięty!

Blisko stu artystów wzięło udział w 59. Konkursie "Malowana Chata". W niedzielę (19 czerwca) w Domu Malarek w Zalipiu odbył się uroczysty finał konkursu i rozdanie nagród. W wydarzeniu uczestniczyła Iwona Gibas z zarządu województwa.

W tegorocznej odsłonie konkursu na najpiękniej wymalowane domy i gospodarstwa nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy. Podczas niedzielnego finału otrzymali oni pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe. Gratulacje miłośnikom sztuki zdobienia budynków i wnętrz wielobarwnymi kwiatami przekazała Iwona Gibas – członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

– Dziękuję państwu za waszą pasję i zaangażowanie w pielęgnowanie tej wspaniałej sztuki, za zaszczepianie tej wyjątkowej tradycji wśród młodego pokolenia. To dzięki Wam zalipiańskie kwiaty zakwitają na nowych domach, ciesząc oczy mieszkańców i budząc zachwyt oraz zainteresowanie wśród turystów z całego świata

– powiedziała Iwona Gibas z zarządu województwa.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, poświęcona wybitnym nestorkom tradycyjnego zdobnictwa domów na Powiślu Dąbrowskim.

„Malowana Chata” to najdłużej trwający konkurs w zakresie sztuki ludowej w Polsce – pierwsza edycja odbyła się w 1948 roku. Konkurs ma na celu podtrzymanie tradycji malowania budynków w znane na całym świecie motywy kwiatowe. To właśnie one czynią Zalipie miejscem wyjątkowym, które zapewnia powiślańskiej wsi popularność i rozpoznawalność. Nie mniej ważnym celem jest dokumentacja rozwoju i przemian zachodzących w tej dziedzinie twórczości ludowej. Od 1978 roku "Malowana Chata" organizowana jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i centrum kultury "Dom Malarek" w Zalipiu.

Inf./Fot. Malopolska.pl

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje