czwartek, 8 kwietnia 2021 10:35

Zamieszanie ze szczepieniami w Krakowie. Do kogo trafią rozmrożone szczepionki?

Autor Marzena Gitler
Zamieszanie ze szczepieniami w Krakowie. Do kogo trafią rozmrożone szczepionki?

Szpital im. Żeromskiego w Krakowie poinformował co się stanie z dostawą rozmrożonych szczepionek. Jak zapewnia – ma już pełna listę  1760 osób, które zostaną zaszczepione do soboty i żadna dawka nie będzie zmarnowana.

Sprawa wzbudziła wczoraj ogromne zainteresowanie mieszkańców Krakowa, którzy informowali w mediach społecznościowych, że bezskutecznie próbują się dodzwonić do placówki. Niektórzy też próbowali zapisać się na szczepienia na miejscu, albo przez infolinię 989.

O dostawie rozmrożonych 1860 szczepionek poinformował we wtorek na posiedzeniu Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej Rady Miasta Krakowa dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego dr Jerzy Friediger. - Nie będąc wcześniej przygotowanymi, do soboty musimy ściągnąć 1 760 osób na szczepienie. Nie ulega żadnej wątpliwości, że nie zmieścimy się w warunkach dyktowanych przez ministerstwo dotyczących grup i przedziałów wiekowych. Nie dopuścimy do tego, żeby szczepionki się zmarnowały – zapewnił dyrektor. pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Rozmrożone szczepionki w Żeromskim. Szpital tworzy listę rezerwową [AKTUALIZACJA]
Kraków wiadomości. Dyrektor szpitala im. Żeromskiego poinformował, że placówka otrzymała we wtorek 1860 rozmrożonych szczepionek przeciw COVID, choć dysponuje lodówkami do ich przechowywania.

Gdy informację tę powtórzyły lokalne media, tysiące krakowian próbowało dodzwonić się do punktu szczepień w Żeromskim. Niestety większości się to nie udało. „Właśnie dzwoniąc na nr 989 dowiedzieliśmy się, że informacja to fake news. Pojechaliśmy do szpitala Żeromskiego i pielęgniarz kazał rozejść się ludziom i powiedział, że nikt niezarejestrowany nie zostanie zaszczepiony a zwłaszcza młodsi i powinni iść do domu – napisała w mailu do redakcji Głos24 38-letnia pani Justyna z Krakowa.

Sprawę skomentował też sam szpital w wydanym wczoraj po południu komunikacie. Wynika z niego, że rozmrożone szczepionki otrzymają osoby z roczników 1952-1961 czyli 60-69-latkowie. Powstała jednak lista rezerwowa, na której jest obecnie kilkaset osób i będą one wzywane, jeśli nie zgłosi się ktoś zarejestrowany. „Drodzy Pacjenci, krótki komunikat o dostawie do "Żeromskiego" 1760 rozmrożonych szczepionek! Lista pacjentów z roczników 1952-1961 jest już kompletna, te osoby zostaną zaszczepione w tym tygodniu tymi 1760 szczepionkami; Żadna (!) szczepionka nie będzie zmarnowana. Od stycznia br. szczepimy ok.200 osób dziennie i nie zmarnowaliśmy ani jednego preparatu(!). Jeśli ktoś zarejestrowany nie zgłosi się, sięgniemy po listę rezerwową; Na liście rezerwowej jest aktualnie kilkaset osób; Zachęcamy do korzystania z infolinii MZ: 989 to numer bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19."

foto: Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje