piątek, 22 października 2021 13:30

Zamrażarka szokowa – czym jest i do czego służy?

Autor Artykuł sponsorowany
Zamrażarka szokowa – czym jest i do czego służy?

Prowadzisz cukiernię, lodziarnię lub inny lokal, w którym przygotowujesz jedzenie? Jeśli tak, sprawdź, czy na jego wyposażenie nie przyda Ci się również tzw. szokówka, czyli zamrażarka szokowa. Zobacz, czym dokładnie jest to urządzenie i jakie są korzyści z jego stosowania.

Schładzarki szokowe – co to jest?

Zamrażarki i schładzarki szokowe są urządzeniami, które pozwalają – zgodnie z nazwą – na błyskawiczne ochłodzenie lub zamrożenie produktów spożywczych umieszczonych wewnątrz komory.

Co istotne, szokówka:

  • umożliwia uzyskanie idealnej temperatury produktu w bardzo krótkim czasie – odpowiednio dobrany model pozwala na schłodzenie lub zmrożenie nawet dużej ilości towarów w maksymalnie kilkadziesiąt minut,
  • może zapewnić różne zakresy obniżania temperatury – dostępne są zarówno zamrażarki szokowe, jak i schładzarki o takiej funkcji;
  • jest tak skuteczna z uwagi na zastosowaną w niej technologię chłodzenia/mrożenia – stosuje się tu zimny nadmuch powietrza. W przypadku urządzeń chłodzących ma on ok. -25°C, co pozwala na szybkie doprowadzenie produktów do wewnętrznej temperatury na poziomie ok. 3°C, a gdy mowa o zamrażarkach – strumień powietrza ma ok. -40°C, co umożliwia ekspresowe mrożenie.

Dlaczego wykorzystuje się mrożenie i schładzanie szokowe?

Chłodzenie i mrożenie w ogólnym ujęciu przyczynia się do przedłużenia trwałości produktów. Czasami jest też częścią ich przygotowania. Tak dzieje się np. w przypadku tworzenia zmrożonych deserów – szokówka do lodów, zwłaszcza rzemieślniczych, to absolutne must-have. To jednak nie wszystko, o czym trzeba wiedzieć. – Procesy tradycyjnego chłodzenia i mrożenia, w powolnym tempie, zwiększają ryzyko namnażania się bakterii w produktach. Poza tym, gdy trwają one wiele godzin, może dojść do odparowania wody lub do utraty pożądanej konsystencji deseru czy owoców. Szokówka gastronomiczna (https://www.mk-komi.pl/nasze-maszyny/wyposazenie-cukierni-i-piekarni/szokowki-przemyslowe/)  eliminuje oba te ryzyka. Jej wykorzystanie gwarantuje, że jedzenie spełnia normy sanitarne i zachowuje idealny smak oraz pożądaną teksturę – wyjaśnia ekspert firmy MK KOMI, która specjalizuje się w wyposażaniu cukierni, piekarni oraz lodziarni w nowoczesne urządzenia gastronomiczne.

Szokownik PCM-121 dostępny w ofercie MK KOMI

Szokownik PCM-121 dostępny w ofercie MK KOMI

Gdzie stosuje się schładzarki i zamrażarki szokowe?

Zamrażarka szokowa to obowiązkowe wyposażenie nie tylko w lodziarni rzemieślniczej. Szokówka może być też niezbędna np. w cukierni, gdzie przygotowuje się desery wymagające szybkiego schłodzenia, np. z kremami, bitą śmietaną etc., barach oraz restauracjach. Schładzarko-zamrażarka szokowa jest potrzeba także w zakładach przetwórstwa żywności – zarówno tych działających na niewielką skalę, jak i bardziej przemysłowych.

Jak wybrać odpowiedni szokownik?

Nie ma jednej, uniwersalnej zamrażarki szokowej, która sprawdziłaby się w każdym lokalu czy zakładzie. Wybierając, warto zwrócić uwagę m.in. na:

  • zakres temperatur chłodzenia/mrożenia,
  • pojemność komory chłodzącej i szacowany czas chłodzenia/mrożenia,
  • łatwość mycia i konserwowania urządzenia,
  • jego rozmiary,
  • obecność zabezpieczeń kompresora i mikrowyłącznika wewnętrznego wentylatora przy otwarciu drzwi.

Podczas podejmowania decyzji dobrze jest się skonsultować z ekspertami i wspólnie z nimi wybrać najlepszy sprzęt.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje