Dziecięca zbroja Zygmunta II Augusta, polskiego króla urodzonego w 1520 roku w Krakowie, ostatniego męskiego przedstawiciela dynastii Jagiellonów to świąteczny prezent od Węgier. Dekret w tej sprawie podpisał w Wigilię premier Viktor Orban.
O wyjątkowym darze poinformował dziś na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Renesansowa zbroja Zygmunta Augusta wykonana w XVI wieku do tej pory znajdowała się w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie.
„24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, rząd węgierski podjął decyzję, by ta unikatowa pamiątka stanowiąca część historycznego dziedzictwa Polski, trafiła do naszych zbiorów muzealnych. To kolejny przykład naszych doskonałych relacji z Węgrami, partnerskiej współpracy oraz osobistej przychylności premiera Viktora Orbána” – napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku. - „Zbroja Zygmunta II Augusta będzie zapewne jedyną, w pełni zachowaną, zbroją polskiego króla w obecnych zbiorach Rzeczpospolitej.”
Zapewne niewielu z nas zdawało sobie sprawę, że w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie znajduje się renesansowa...
Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 26 grudnia 2020
Zbroja była wykonana na prezent dla Zygmunta Augusta z okazji jego zaślubin z Elżbietą Austriaczką z Habsburgów. Ofiarodawcą upominku był ojciec panny młodej, cesarz Ferdynand I Habsburg. Do zaślubin doszło w 1543 roku, kiedy król miał 23 lata.
Zbroja do tej pory była przechowywana w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie.
Zbroja została prawdopodobnie wykonana przez płatnerza z Innsbrucku. Monogram „E S” na jej napierśniku oznacza imiona Elisabetha i Sigismund.
Premier Morawiecki przybliżył też, w jaki sposób zbroja trafiła do Budapesztu. „Po I Wojnie Światowej, w ramach umowy o podziale zbiorów wiedeńskich przekazano ją do Budapesztu, bowiem uważano wówczas, że została wykonana z okazji zaręczyn wnuczki cesarza Maksymiliana I arcyksiężniczki Marii z Ludwikiem, synem węgierskiego króla Władysława II. Jednak w 1939 roku austriacki badacz Bruno Thomas ustalił, że nie ma żadnych wątpliwości, iż zbroja należała do Zygmunta II Augusta” – napisał premier. „Już niedługo, po kilkustet latach, wróci do Polski” – dodał.
Jak podają węgierskie media, zbroja może być warta krocie. Nie wiadomo też gdzie będzie wyeksponowana. My mamy nadzieję, że na Zamku Królewskim na Wawelu.

foto: by Lucas Cranach Młodszy - Praca własna (BurgererSF), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3241795