sobota, 26 grudnia 2020 22:36

Zbroja krakowskiego władcy wróci do Polski. To prezent od Węgier

Autor Marzena Gitler
Zbroja krakowskiego władcy wróci do Polski. To prezent od Węgier

Dziecięca zbroja Zygmunta II Augusta, polskiego króla urodzonego w 1520 roku w Krakowie, ostatniego męskiego przedstawiciela dynastii Jagiellonów to świąteczny prezent od Węgier. Dekret w tej sprawie podpisał w Wigilię premier Viktor Orban.

O wyjątkowym darze poinformował dziś na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Renesansowa zbroja Zygmunta Augusta wykonana w XVI wieku do tej pory znajdowała się w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie.

„24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, rząd węgierski podjął decyzję, by ta unikatowa pamiątka stanowiąca część historycznego dziedzictwa Polski, trafiła do naszych zbiorów muzealnych. To kolejny przykład naszych doskonałych relacji z Węgrami, partnerskiej współpracy oraz osobistej przychylności premiera Viktora Orbána” – napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku. - „Zbroja Zygmunta II Augusta będzie zapewne jedyną, w pełni zachowaną, zbroją polskiego króla w obecnych zbiorach Rzeczpospolitej.”

Zapewne niewielu z nas zdawało sobie sprawę, że w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie znajduje się renesansowa...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 26 grudnia 2020

Zbroja była wykonana na prezent dla Zygmunta Augusta z okazji jego zaślubin z Elżbietą Austriaczką z Habsburgów. Ofiarodawcą upominku był ojciec panny młodej, cesarz Ferdynand I Habsburg. Do zaślubin doszło w 1543 roku, kiedy król miał 23 lata.

Zbroja do tej pory była przechowywana w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie.

Zbroja została prawdopodobnie wykonana przez płatnerza z Innsbrucku. Monogram „E S” na jej napierśniku oznacza imiona Elisabetha i Sigismund.

Premier Morawiecki przybliżył też, w jaki sposób zbroja trafiła do Budapesztu. „Po I Wojnie Światowej, w ramach umowy o podziale zbiorów wiedeńskich przekazano ją do Budapesztu, bowiem uważano wówczas, że została wykonana z okazji zaręczyn wnuczki cesarza Maksymiliana I arcyksiężniczki Marii z Ludwikiem, synem węgierskiego króla Władysława II. Jednak w 1939 roku austriacki badacz Bruno Thomas ustalił, że nie ma żadnych wątpliwości, iż zbroja należała do Zygmunta II Augusta” – napisał premier. „Już niedługo, po kilkustet latach, wróci do Polski” – dodał.

Jak podają węgierskie media, zbroja może być warta krocie. Nie wiadomo też gdzie będzie wyeksponowana. My mamy nadzieję, że na Zamku Królewskim na Wawelu.

Tak wygląda dziecięca zbroja króla, która wykonana została w 1533 r. (Wikimedia Commons, BurgererSF)

foto: by Lucas Cranach Młodszy - Praca własna (BurgererSF), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3241795

Kraków

Kraków - najnowsze informacje