poniedziałek, 13 lipca 2020 07:05

[Zdjęcia] Osobówka dachowała po zderzeniu z ciężarówką na A4. Kierowca prawdopodobnie zasnął

Autor Mirosław Haładyj
[Zdjęcia] Osobówka dachowała po zderzeniu z ciężarówką na A4. Kierowca prawdopodobnie zasnął

Dziś, 13 lipca po godzinie piątej rano doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego oraz samochodu ciężarowego. Dyżurny tarnowskiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie o wypadku na autostradzie w rejonie miejscowości Mokrzyska w kierunku Krakowa. Na miejsce zostały skierowane wszystkie służby ratunkowe. Jak informują małopolscy funkcjonariuszy przyczyną dachowania osobówki na autostradzie było najprawdopodobniej zaśnięcie jej kierowcy.

Kierowca osobowego seata, po kilku godzinach jazdy, nad ranem najprawomocniej zasnął za kółkiem. Samochód zjechał z jezdni, uderzył w bariery, a następnie w inny pojazd i dachował. Na szczęście uczestnicy zdarzenia nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Nitka autostrady w kierunku Krakowa była na kilkadziesiąt minut zablokowana. W miejscu wypadku utworzył się spory korek związany z tym, że rozbita osobówka zajmowała dwa pasy ruchu, a ciężarówka pas awaryjny. Kierowcy, którzy utknęli w zatorze, zachowali się wzorowo, tworząc korytarz życia dla nadjeżdżających służb ratunkowych.

Strażacy zabezpieczali miejsce wypadku, neutralizując rozlane płyny techniczne pojazdu oraz pomagali ratownikom medycznym, którzy udzielali pomocy poszkodowanym. Na miejscu pracowali także druhowie z OSP Szczepanów, którzy zrelacjonowali całą akcję na swoim facebooku:

– Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uprzątnięciu jezdni z pozostałości powypadkowych. W działaniach brało udział JRG Brzesko, JRG Tarnów, OSP KSRG Szczepanów, OSP KSRG Wierzchosławice, ZRM, Policja oraz zarządca autostrady.

Policjanci natomiast ustalali okoliczności oraz przyczyny tego zdarzenia. W wypadku ucierpiało dwie osoby, które podróżowały seatem. Kierowcy nic się nie stało, natomiast pasażerka została przetransportowana do brzeskiego szpitala – jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Później funkcjonariusze udrożnili pas awaryjny, aby kierowcy, którzy jechali w kierunku Krakowa, mogli kontynuować swoją podróż. Około godziny 8:00 ruch na tym odcinku został całkowicie przywrócony. Kierowcy, którzy brali udział w tym zdarzeniu, byli trzeźwi.

Małopolscy policjanci ponawiają apel o rozsądek przy planowaniu swojej podróży:

Ustawa o kierujących pojazdami wskazuje (w art. 3), że kierującym pojazdem może być osoba, która jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym. Zatem zawsze powinniśmy być wypoczęci, wyspani, a długie trasy należy tak podzielić, aby można było zatrzymać się i chwilę odpocząć na rozlokowanych wzdłuż autostrad MOP-ach (Miejscach Obsługi Podróżnych).

– napisali funkcjonariusze na swoim facebooku.

W dniu dzisiejszym zostaliśmy zadysponowani do wypadku na autostradzie A4 472 km pas w kierunku Krakowa. Na miejscu...

Posted by OSP Szczepanów on Sunday, July 12, 2020

Inf. i foto: Policja, OSP Szczepanów

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje