Od tego, po jaką ziemię sięgniemy, zależy, jak zakwitną nasze rośliny, oraz jak będzie prezentował się nasz ogród. Dlatego, zanim sięgniemy po ziemię, warto poznać jej rodzaje. Jakie dokładnie rodzaje ziemi ogrodowej mamy do wyboru? Co czeka na nas na rynku? Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych rodzajów ziemi. Zachęcamy do zapoznania się z nimi!
Ziemia kompostowana
Ziemia kompostowana to jednej z najczęściej wybieranych gatunków podłoża do uprawy roślin ozdobnych. Wykorzystuje się ją w formie czystej jako podłoże, ale często dodawana jest do innych ziem, ponieważ to dobry sposób na urozmaicenie ich składu. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ ta ziemia do ogrodu zawiera w sobie drogocenne minerały, które mogą dobroczynnie wpłynąć na roślinność. Skład ziemi kompostowanej może być zmienny, ponieważ zależy od zawartości materii organicznej. Za to zawsze można liczyć na sporą zawartość próchnicy pokarmowej.
Torf
Kolejnym popularnym rodzajem ziemi ogrodowej jest torf, który występuje w różnych rodzajach. Poszczególne warianty różnią się w zależności od warunków, w jakich powstają. Najczęściej wymienia się torf wysoki, torf przejściowy oraz torf niski.
Torf wysoki powstaje dzięki wodzie opadowej, jest kwaśny oraz ubogi w składniki mineralne. Torf przejściowych ma podobne właściwości do torfu wysokiego, więc często stosuje się go jako dodatek do ziem. Torf niski powstaje w dolinach rzek i dzięki temu, że jest zasilany przez wody drenowe, wykazuje się wysoką zawartością minerałów oraz wyższych pH.
Ziemia liściowa
Ziemia liściowa to podłoże, które powstaje na bazie przekompostowanych liści drzew i krzewów. Za najlepszą uważa się taką, którą otrzymano z liści klonów, buków, brzóz, lipy, czy leszczyny. Do jej największych zalet należy to, że zawiera w sobie spore ilości minerałów. Co więcej, idealnie sprawdza się w uprawach roślin doniczkowych, szczególnie tych, które nie wymagają kwaśnego podłoża. Do tego sprawdza się jako składnik mieszanek ziem ogrodniczych, więc równie dobrze można ją wykorzystać na swojej posesji.
Czarnoziem
Bardzo ciekawą opcją może okazać się również czarnoziem, ponieważ to najżyźniejszy rodzaj podłoża, jaki występuje na rynku. Do tego ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ idealnie nadaje się pod trawnik, warzywa, rabaty oraz inne rośliny ogrodowe. Jej uniwersalne zastosowanie oraz dobre właściwości sprawiają, że jej wybór może nam wyjść na korzyść, zwłaszcza że nawet z jej zakupem nie będzie żadnego problemu.