środa, 15 czerwca 2022 12:18

Żłobek bliskościowy? Co to takiego?

Autor Artykuł sponsorowany
Żłobek bliskościowy? Co to takiego?

Po narodzinach dziecka rodzice stają przed wyborem, czy lepiej by jedno z nich pozostało w domu i zajęło się w pełni samodzielnym wychowaniem potomka, czy jednak postawić na nianię, bądź żłobek? Często wybiera się tę ostatnią opcję. W przeciwieństwie do przedszkola żłobek sam w sobie bywa przeważnie koniecznością. Warto jednak przemyśleć wybór i wybrać odpowiedni żłobek w Warszawie.

Czym jest żłobek bliskościowy?

Rozstanie z dzieckiem może budzić wiele zmartwień: od lęku o bezpieczeństwo potomka po jakość opieki i zaangażowania personelu. Do niedawna żłobki kojarzyły się z miejscami chłodnymi i nieczułymi, dziś jednak świadomość społeczna dotycząca rozwoju dzieci wzrasta. Wraz z tym zmienia się także podejście do dzieci. Żłobki bliskościowe zaspokajają potrzeby zarówno rodziców, jak i maluchów. Stawiają na piedestale dziecko, jego oczekiwania, potrzeby, a także rozwój osobisty.

Żłobki w Warszawie uwzględniają w dużej mierze w swojej działalności bliski kontakt z rodzicami. Wspierają dziecko na każdym etapie i pomagają w codziennych czynnościach. Dla dziecka ważne jest bowiem, przez kogo jest karmione, czym i kto zajmuje się jego higieną. Żłobki bliskościowe dbają, by niemowlęta czuły się komfortowo i bezpiecznie.

Założenia i funkcjonowanie żłobka bliskościowego

Żłobki bliskościowe w Warszawie posiadają kadrę wyspecjalizowanych ludzi, którzy stawiają na niewielkie grupy i indywidualizm dziecka. Nieliczne klasy zapewniają bliższy kontakt pociech z opiekunem. Co więcej, pracownicy są świadomi tego, że każdy człowiek ma inne tempo rozwoju, inne potrzeby i zwyczaje. Z tego względu placówki nie posiadają ustalonego harmonogramu drzemek itp.

Brak jest również słynnego systemu kar i nagród. Uważa się, że bywa on szkodliwy, ponieważ uczy dzieci, by od małego uczestniczyć w tzw. “wyścigu szczurów”. Karanie, szczególnie to publiczne może wywoływać traumy, które wpływać mogą na przyszłe życie, dlatego w ogóle się ich nie stosuje. Problemy rozwiązywane są za pomocą rozmowy i wyjaśniania, co jest dobre, a co złe. Dzięki tworzeniu odpowiedniej relacji z dzieckiem można zyskać jego zaufanie i uznanie.

Dlaczego warto wybrać żłobek bliskościowy?

Celem placówki tego typu jest wychowywanie ludzi samodzielnych ze zdrową samooceną. To, jaki człowiek będzie w przyszłości, zależy od wielu aspektów. Dzieciństwo jest w tym przypadku okresem kluczowym. Poczucie bezpieczeństwa lub jego brak wpływa na cały rozwój psychofizyczny dziecka. Żłobki w Warszawie, a szczególnie te bliskościowe zapewniają odpowiednią i bezpieczną przestrzeń w małych grupach, w której dzieci mogą poznawać świat i wyrażać siebie. Kładzie się także nacisk na współpracę z rodzicami niemowląt, by metody wychowawcze były zbieżne z obu stron.

Dbając to dziecko odczuwa bowiem spójność i łatwiej odnajduje się w życiu. Żłobki bliskościowe traktują dzieci jak indywidualnych ludzi, którzy wiedzą, czego w danym momencie potrzebują. Mają prawo do własnych wyborów dotyczących aktywności, zabaw itp. Nie ograniczają ich schematy, zatem mają przestrzeń na kreowanie indywidualności i pewności siebie.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje