środa, 1 czerwca 2022 15:34

Zmarł wyjątkowy karmelita. Kochał zioła i karpie

Autor Marzena Gitler
Zmarł wyjątkowy karmelita. Kochał zioła i karpie

Ojciec Benedykt Belgrau od Męki Pańskiej, były przeor klasztorów karmelitańskich w Wadowicach i Krakowie zmarł w wigilię 33. rocznicy swoich święceń kapłańskich. Miał 66 lat.

Ojciec Benedykt Belgrau zmarł 30 maja po ciężkiej chorobie. Pełnił odpowiedzialne funkcje przeora w Wadowicach i w Krakowie - Prądniku, rekolekcjonisty i misjonarza ludowego. W zakonie przeżył 39 lat, a 33 był kapłanem.

Jego pasją było ogrodnictwo. "Moją pasją są zioła. (...) W zakonie jest tak, że co jakiś czas trzeba zmienić klasztor. Jak przyjeżdżam do nowego klasztoru, to wyszukuję miejsce na grządki i do roboty. Po co to robię? Nie, żeby się najeść, nie dla biznesu. Ale praca ta daje ruch na świeżym powietrzu, jest to też swego rodzaju oderwanie od trudnych spraw, obcowanie z przyrodą, która uspokaja wewnętrznie, no i przede wszystkim to cieszy, jak rośnie!" - napisał na stronie krakowskiej prowincji karmelitów bosych. W klasztornych ogrodach uprawiał co roku kilkanaście gatunków ziół: kilka odmian mięty, bazylii, majeranek, estragon, rozmaryn, oregano, tymianek, szałwię, rutę, hyzop, trybulę, koper włoski, zwykły koper, lubczyk i różne sałaty. W ogrodach ojca Benedykta rosła również łzawica ogrodowa, czyli łzy Hioba, z których bracia wyrabiają różańce.

Ojciec Benedykt Belgrau był również kapelanem rybaków. Interesował się biologią. Liceum ogólnokształcące ukończył w Wejherowie, potem studiował na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, na Wydziale Ochrony Wód i Rybactwa Śródlądowego, na kierunku rybackim. Pracę magisterską napisał o karpiu. Po ukończeniu studiów w roku 1980 przez dwa lata pracował w zakładzie rybackim w Bytowie przy hodowli pstrąga oraz na jeziorach.

Ojciec Benedykt Belgrau OCD pochodził z Kaszub. Pełnił funkcje przeora w Wadowicach i w Krakowie – Prądniku, rekolekcjonisty i misjonarza ludowego. Jest autorem m.in. rozważań „Szkaplerza się trzymajmy” czy książeczki dla dzieci „Szkaplerz naszej Matki”.

Był opiekunem Stowarzyszenia Przyjaciół o. Rudolfa Warzechy w Wadowicach i animatorem Rodziny Szkaplerznej. Pełnił ponadto funkcję wicedyrektora Wydawnictwa Karmelitów Bosych.

W Krakowie był m.in. kapelanem dwóch domów pomocy społecznej.

Krakowscy karmelici poinformowali, że uroczystości pogrzebowe ojca Benedykta Belgrau odbędą się w sobotę 4 czerwca w kościele parafialnym pw. NMP Matki Kościoła na Prądniku Białym. Rozpoczną się o godz. 11.30 – wspólnym różańcem, o godz. 12 odbędzie się 12.00 Eucharystia, a po niej odprowadzenie na cmentarz parafialny.

fot. Fb. Karmelici Bosi

Kraków

Kraków - najnowsze informacje