piątek, 28 lutego 2020 13:33

Żołnierze Wyklęci w Myślenicach

Autor Manuel Langer
Żołnierze Wyklęci w Myślenicach

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka zaprasza do udziału w gminnych uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które rozpoczną się 1 marca 2020 r.

W niedzielę 1 marca 2020 roku o godzinie 10:00 w kompleksie leśnym Uklejna w Myślenicach odbędzie się Bieg Tropem Wilczym ku pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Organizatorem biegu, który zostanie włączony w tym roku w charytatywny  Memoriał im. Stacha Cichonia jest Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach, a  bieg przeprowadzony zostanie na dwóch trasach – honorowy na dystansie  1963 metrów oraz trasa główna na 10 kilometrów. Biuro  zawodów mieścić się będzie w masywie góry Uklejna na Zarabiu w  Myślenicach, od strony ul. Zacisze, 350 metrów za szlabanem idąc tzw.  nową drogą. Pakiety startowe będzie można odebrać w dniu biegu w Biurze  zawodów od 8:00 do 9:30, start biegu przewidziano na godzinę 10:00.Choć limit dostępnych pakietów jest już wyczerpany, to każdy może dołączyć do biegu na dwóch dystansach.

Następnie o godz. 18.00 odbedzie się Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w Parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Myślenicach. O godz. 19.00 na myslenickim Rynku odbędą się uroczystości przy pomniku Niepodległości. Po Mszy Świętej odbędzie się złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje.

Zapraszamy 8 marca o godz. 16:00 do Muzeum Niepodległości w Myślenicach na otwarte spotkanie Koła Myślenice Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pt. „Żołnierze Wyklęci – historia prawdziwa”.

Harmonogram spotkania:

16:00  - Otwarcie spotkania – oficjalne przekazanie munduru żołnierza AK  „Murawa” dyrektorowi Muzeum Niepodległości, Łukaszowi Malinowskiemu.
16:10 - Stowarzyszenie „Orzeł Biały”  Małgorzata i Jacek Janiec „Żołnierze Wyklęci – prawdziwa historia” -  spotkanie z por. Wacławem Szaconiem ps. „Czarny”, czterokrotna kara  śmierci Sądu PRL, podkomendny kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” i  srż. Józefa Franczaka ps. „Laluś” ze zgrupowania Hieronima Dekutowskiego  ps. „Zapora”
17:10 - Sprawozdanie z działalności Koła w 2019 r. – Maja Ingarden
17:40 - Przekazanie darowizny –  mundurów dla Sekcji Młodzieżowej ŚZŻAK Koła Myślenice przez Roberta  Bylicę - radnego Sejmiku Wojewódzkiego.

Info/foto: UMM/autor nieznany, Wikipedia

Myślenice - najnowsze informacje