środa, 17 kwietnia 2019 14:17

100 miles of Beskid Wyspowy - zapraszamy do biagania i kibicowania

Autor Marzena Gitler
100 miles of Beskid Wyspowy - zapraszamy do biagania i kibicowania

W dniach 3 - 5 maja odbędzie się pierwsza edycja biegu 100 miles of Beskid Wyspowy. Organizatorzy przygotowali dla biegaczy 4 trasy: 10 mil, 40 mil, 60 mil i 100 mil.

- Od 6 lat organizujemy bieg Noraftrail w Beskidzie Wyspowym (na terenie Mogielicy i pobliskich gór), w kwietniu rok temu po treningu w okolicach Łopienia postanowiliśmy, że zrobimy kolejny bieg - Łopień Trail, ale bigając dalej stwierdziliśmy, że warto pokazać biegaczom więcej niż sam Łopień. Postanowiliśmy pokazać mniej znaną stronę Beskidu Wyspowego - okolice Łącka, Łukowicy, Siekierczyny by na drugiej częśći biegu biegacze mogli zachwycać się bardziej znanymi "wyspami" Beskidu Wyspowego takimi jak: Mogielica, Ćwilin i Łopień. Z racji tego, że drugi organizator jest Anglikiem, gdzie używa się w biegach mil w oznaczaniu długości, postanowiliśmy zrobić bieg w milach, stąd nazwa "100 miles of Beskid Wyspow"y - mówi organizator biegu Agnieszka Faron. - Warto wspomnieć, że organizujemy jeszcze bieg na terenie Beskidu Sądckiego - Przehyba Trail www.przehybatrail.pl -  dodaje.

Trasa biegu wyraźnie dzieli się na dwie części - pierwsza część ok 40 mil  (tendy włąśnie oprócz 100 mil pobiegnie trasa 40 mil) - rozpoczyna się w Zalesiu, idzie poprzez Modyń, by dotrzeć do regionu słynącego z sadów owocowych, przepięknie kwitnących w początku maja (Łącka, Szczereża, Czarnego Potoku i Łukowicy). Po drodze biegacze będą mieli możliwość przebiegać tuż obok jednego z najwspanialszych odkryć archeologicznych, wykopalisk na Górze Zyndrama.

Druga część trasy prowadzi przez nieco inny teren (trasa 100 mil oraz 60 mil) - więcej gór, lasów...biegacze udają się z Zalesia do Słopnic, gdzie pokonują trasę na Łopień, Ćwilin, Ogorzałkę, Ostrą - i wracają w kierunku Mogielicy, a tu,na koniec będzie na nich czekała jeszcze jedna niespodzianka historyczna - fragment trasy poprowadzony został po trasie historycznej obozu Wilka.

- Dla tych najszybszych i początkujących przygotowaliśmy trasę 10 mil - Start i meta w zalesia i bieg na szczyt Mogielicy. Na dzień dzisiejszy zapisy mamy zamknięte, ale na dystans 10 mil będzie możliwość zapisów w biurze zawodów. Mapy, profile, oraz dokładny przebieg trasy znajdują się na stronie biegu: www.100milesofbeskidwyspowy.com. Zapraszamy do kibicowania na trasie - biegacze będą bardzo potrzebowali waszego wsparcie. - zapowiadją organziatorzy - Prosimy również o nie ściąganie taśm znakujących. Biegacze będą mieli wgrane profile trasy albo na zegarku, albo w telefonie, niemniej jednak całą trasę organizatorzy będą znakować dla ułatwienia biegaczom orientacji w terenie.

Patronat honorowy nad biegiem objął Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, oraz wójtowie gmin: Kamienica, Słopnice, Łukowica oraz Łacko.

mat. prasowe

Turystyka - najnowsze informacje