wtorek, 11 października 2022 12:39

130 tysięcy przypadków zakażeń w Polsce. I nie chodzi o koronawirusa...

Autor Norbert Kwiatkowski
130 tysięcy przypadków zakażeń w Polsce. I nie chodzi o koronawirusa...

Brutalne statystyki dotyczące grypy w Polsce sprawiły, że Ministerstwo Zdrowia alarmuje! Tylko w ostatnim tygodniu odnotowano niemal 130 tys. przypadków podejrzeń i zachorowań, a co gorsza prawie połowę stanowią dzieci do 14. roku życia.

Z grypą nie ma żartów i nie można jej bagatelizować. Wraz z jesienią i załamaniem pogody rozpoczął się w naszym kraju sezon grypowy, który potrwa do późnej wiosny.

Jeszcze rok temu Polacy szczepili się na potęgę przeciwko grypie. O kwalifikacje było łatwo, ponieważ skierowania do szczepienia wystawić mogą: lekarz, felczer, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny i farmaceuta.

Grypa ma poważne objawy. Objawia się przez gwałtowny przebieg. Towarzyszy jej wysoka gorączka, bóle mięśniowe i kostno-stawowe, bóle gardła oraz głowy i ogólne osłabienie. Może wystąpić kaszel, dreszcze, a nawet wymioty czy biegunka.

Dodatkowo eksperci alarmują, że jeśli chodzi o COVID, grypę i przeziębienie - to w początkowej fazie choroby w zasadzie nie ma różnic.

Pamiętajmy, że szczepienia nie tylko zmniejszają częstość zachorowań, ale przede wszystkim minimalizują ryzyko powikłań.

Foto: zdjęcie poglądowe/unsplash

Małopolska - najnowsze informacje