wtorek, 25 maja 2021 09:05

5 ciekawostek o skarpetkach i rajstopach

Autor Artykuł zewnętrzny
5 ciekawostek o skarpetkach i rajstopach

Istnieje wiele różnych typów i stylów skarpetek. Zwykłe, do kostki, podkolanówki, nadkolanówki, a nawet z palcami. Ponadto wykonuje się je z wielu różnych materiałów, takich jak bambus, bawełna, bawełna organiczna, elastan, nylon, jedwab, Tencel lub wełna. I tak dalej. No i nie zapominajmy o różnych okazjach, na które zakłada się skarpetki, oraz o funkcjach, jakie pełnią. Są skarpetki sportowe, wodne, do sukienki, jak również kompresyjne. To podstawowe fakty, które każdy zna.

Jakie są jeszcze inne ciekawostki o skarpetkach? Skąd pochodzą? Kto je uwielbiał, a kto ich nigdy nie nosił? Co mają wspólnego z zegarem? Oto 5 ciekawostek o skarpetkach, które warto znać! Ale nie musisz tego wiedzieć, jeśli nie chcesz.

1. Lata 20. XX wieku odmieniły skarpetki
Przed XX wiekiem wszystkie skarpetki miały słuszną długość do kolan. Takie były skarpetki dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Jednak około 1900 r. mężczyźni zaczęli nosić dłuższe spodnie, co spowodowało skrócenie skarpetek. Kobiety zatrzymały dłuższą wersję, bo dawała więcej ciepła. W związku z tym wśród mężczyzn popularność zdobyły krótsze skarpetki, a kobiety nadal nosiły zakolanówki.

2. Nylonowy bunt
Nowy Jork 1939 r. Firma DuPont pokazała na Targach Światowych pierwsze nylonowe rajstopy. Były wygodne, elastyczne i trwałe. Jednak podczas drugiej wojny światowej firma zawiesiła produkcję nylonowych rajstop, aby skupić się na produkcji spadochronów, linek i lin dla wojska. Rajstopy stały się towarem deficytowym i można je było dostać tylko na czarnym rynku. Po wojnie produkcję powoli wznowiono, ale popyt był tak wielki, że firma nie nadążała z jego zaspokajaniem. W efekcie od sierpnia 1945 r. do marca 1946 r. kobiety w całym kraju biły się o nylonowe rajstopy.

3. Czy zapłacilibyście 30 milionów za skarpetkę?
Firma Emperor Diamond Sock naprawdę taką wyprodukowała! Najdroższa skarpetka na świecie została utkana z rzadkich klejnotów i wyszyta złotą nicią. Dlaczego mówimy tylko o jednej skarpetce? Ponieważ nigdy nie zrobiono drugiej i dlatego ta jest jedyna w swoim rodzaju.

4. Trzy skarpetki w cenie dwóch
Firma Tupelo Sock Inc wpadła na świetny pomysł, jak rozwiązać problem z gubiącymi się skarpetkami. Zaczęła sprzedawać po trzy skarpetki zamiast po dwie. Jednak klienci nie zrozumieli, o co chodzi i cały czas zostawiali trzecią skarpetkę w sklepie. To była jedna z największych i najśmieszniejszych klap w skarpetkowym biznesie w naszych czasach.

5. Materiały coraz bardziej przyjazne dla środowiska

Świadomość globalnych problemów środowiskowych z roku na rok rośnie. Konsumenci coraz bardziej interesują się jakością produktów, tym czy użyto naturalnych surowców o małym śladzie węglowym, czy nie zawierają pestycydów oraz czy ludzie zatrudnieni do produkcji mieli godne warunki pracy. W efekcie powstają coraz przyjaźniejsze środowisku materiały do produkcji skarpetek, takie jak bambus, Tencel, bawełna organiczna, materiały z recyklingu, SilverTech, eukaliptus, konopie i wiele więcej.

To jest dość pokaźna lista skarpetkowych faktów, ale na pewno nie wyczerpuje tematu. Znasz inne ciekawostki na temat skarpetek i rajstop?

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje