piątek, 30 lipca 2021 11:12

5. Rocznica Światowych Dni Młodzieży na Campus Misericordiae w Brzegach

Autor Głos 24
5. Rocznica Światowych Dni Młodzieży na Campus Misericordiae w Brzegach

To już 5 lat minęło od niezapomnianych wydarzeń na Campus Misericordiae w Brzegach kiedy miliony ludzi z całego świata przybyło na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. W naszej pamięci pozostały te wyjątkowe chwile radości, śpiewu, modlitwy...

Serdecznie zapraszamy na jubileuszowe wydarzenia na Campus Misericordiae w Brzegach. Patronat nad uroczystością objęli: Abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski oraz Kardynał Stanisław Dziwisz.

30 lipca 2021 /piątek/

19.00 – Koncert African Music School

20.00 – Droga Krzyżowa na Polach Miłosierdzia

21.00 – rozpoczęcie trzydniowej Adoracji Najświętszego Sakramentu w  Domu Młodych przez grupę Uwielbienie w Rytmie  Serca

31 lipca 2021 /sobota/

19.00 – Koncert SIEWCY LEDNICY

20.00 – Koncert Muzyków Solnego Uwielbienia z gościnnym udziałem  Magdy Steczkowskiej

Procesja Światła na Polach Miłosierdzia

1 sierpnia 2021 /niedziela/

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (Dom Młodych)

18.00 – „Muzyczne dziękczynienie” – o. Łukasz Buksa z  zespołem

19.00 – Zespół Play&Pray

20.00 – Msza Święta Dziękczynna (obok Domu Miłosierdzia)

Podczas wydarzeń rocznicowych zapraszamy do zwiedzania wyjątkowej wystawy na  Campus Misericordiae w Brzegach obok Domu Młodych.

Wystawa pt. „Małopolska Karola Wojtyły – Jana Pawła II”  prezentuje trzy obszary. Pierwszy dotyczy dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły spędzonych w Wadowicach oraz ukazuje jego drogę do kapłaństwa. Drugi, to okres nie tylko krakowski, ukazujący służbę duszpasterską księdza, biskupa, kardynała, metropolity krakowskiego na tle ważnych wydarzeń w naszej Ojczyźnie oraz trzeci podkreślający wielkość pontyfikatu Jana Pawła II. Na potrzeby wystawy nagrano 15  wywiadów ze świadkami życia, dzieła i świętości naszego Rodaka.

Wystawa „Małopolska Karola Wojtyły – Jana Pawła II” została zrealizowana w ramach projektu pt. „5 scen kulturowych Małopolski Karola Wojtyły – Jana Pawła  II”. Projekt jest współfinansowany z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020”, Oś 6: Dziedzictwo regionalne, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa  kulturowego.

Wystawa została zorganizowana przy współpracy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Miasta i Gminy  Wieliczka.

Przygotowane również zostaną inne wystawy przypominające o wydarzeniach podczas Światowych Dni Młodzieży 2016.

Warto podkreślić, że na Campus Misericordiae w Brzegach wystąpi również African Music School – to ważny międzynarodowy projekt misyjny.

African Music School jest jedną z niewielu na całym  kontynencie afrykańskim, szkół muzycznych. Założona została przez polskiego  misjonarza i prowadzona jest przez fundację Akeda w Republice Środkowej Afryki.  Kolejne zmiany muzyków z Polski uczą tam uzdolnione dzieci i młodzież gry na  różnych instrumentach. W tym targanym konfliktami zbrojnymi kraju, to często dla  nich życiowa szansa, w myśl przyświecającego temu przedsięwzięciu hasłu „Zamiast  broni instrumenty”.

Główną ideą African Music School jest stworzenie miejsca, w  którym utalentowane dzieci z ubogich rodzin otrzymają profesjonalną edukację  muzyczną, która w przyszłości da im pracę i możliwość utrzymania rodziny. Dla  większości z nich będzie to zapewne też jedyna szansa na jakąkolwiek naukę.  Celem projektu African Music School jest budowa szkoły muzycznej w miejscowości  Bouar, gdzie stacjonuje polski misjonarz i autor projektu, brat Benedykt Pączka.  Fundacja Akeda prowadzi projekt African Music School poprzez  organizowanie akcji mających na celu zebranie środków finansowych na rzecz  budowy szkoły.

Fundacja Akeda przygotowała trasę koncertową muzyków African Music School w Polsce i na tej trasie znalazło się Campus Misericordiae w Brzegach. Od czerwca do września koncertują w całym kraju.

Campus Misericordiae Wieliczka – Brzegi - historia tego miejsca rozpoczęła się pięć lat temu pod koniec lipca, kiedy to Papież  Franciszek w tym miejscu spotkał się z młodzieżą całego świata. Campus  Misericordiae stał się gościnną ziemią dla ponad dwóch i pół miliona pielgrzymów z całego świata. W sobotni wieczór (30 lipca 2016 r.) zgromadzonych młodych ludzi połączyła wspólna modlitwa i śpiew, które nie ustały przez całą noc. 31  lipca 2016 r. Papież Franciszek powrócił na Brzegi, by poświęcić Dom  Miłosierdzia oraz Centrum Caritas Chleb Miłosierdzia i odprawił Mszę Świętą Posłania.

Obecnie trwa rozbudowa strefy społecznej Campus  Misericordiae, tuż obok Ronda Światowych Dni Młodzieży powstał  Park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia,  przez którą przeszedł Papież Franciszek z młodymi z całego świata  rozpoczynając nocne czuwanie 30 lipca 2016 roku. Brama Miłosierdzia stanęła w tym miejscu jako symbol przyjaźni i pokoju między narodami świata. Wszyscy pamiętamy ten niezwykły moment przejścia Papieża Franciszka z młodymi ze wszystkich kontynentów przez Bramę Miłosierdzia. Obraz ten powraca stale w naszej pamięci i został utrwalony w symbolicznej bramie. Wokół niej na Polach Miłosierdzia powstały drogi, tworzące zarys płomienia –  symbolizującego niegasnący płomień Miłosierdzia Bożego. Aranżacja przestrzeni wzdłuż Traktu Papieża Franciszka ma bardzo symboliczny wymiar i świadczy o ważnych, dziejowych wydarzeniach, które miały miejsce na Brzegach w 2016  roku.

Na 5 rocznicę Światowych dni  Młodzieży w strefie społecznej dobiega końca budowa Domu Młodych, na głównej  elewacji domu powstaje mural przedstawiający czuwających młodych ludzi  trzymających w rękach świece pokoju tak jak to było w sobotę (30 lipca 2016 r.)  gdy modlili się z Papieżem Franciszkiem na Campus Misericordiae w wielickich Brzegach.

Mural Mural na Campus Misericordiae

5 lat od Światowych Dni  Młodzieży spotykamy się na Campus Misericordiae – Polach Miłosierdzia w miejscu, w którym uczestniczyło na spotkaniu z Papieżem Franciszkiem 2 i pół miliona młodych osób z całego świata.

W dniach 30 lipca – 1 sierpnia  2021 odbędzie się spotkanie na strefie społecznej, gdzie powstał Dom Miłosierdzia, Centrum logistyczne Caritas oraz Dom Młodych wraz z Muzeum Jana Pawła II. W tym miejscu od 5 lat codziennie przebywa dziesiątki osób potrzebujących wsparcia w trudnościach swojego życia.

Opodal tej strefy społecznej  powstała Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej zatrudniająca blisko 2 tysiące  osób.

Na 5 rocznicę tych szczególnych wydarzeń dobiega końca budowa Domu Młodych, na głównej elewacji tego domu powstaje mural przedstawiający czuwających młodych ludzi trzymających w rękach  świece pokoju tak jak to było w sobotę (30 lipca 2016 r.) gdy modlili się z  Papieżem Franciszkiem na Campus Misericordiae w wielickich Brzegach.

fot: UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje