poniedziałek, 28 lutego 2022 16:11

500 uchodźców dotarło do Olkusza. "Podobnych transportów może być więcej"

Autor Marzena Gitler
500 uchodźców dotarło do Olkusza. "Podobnych transportów może być więcej"

Ponad 500 ukraińskich uchodźców przyjechało dziś do Olkusza po torach Linii Hutniczej Szerokotorowej. - Podobnych transportów może być więcej – zaznacza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Specjalny pociąg humanitarny dotarł dziś przed południem do Olkusza. Przyjechało nim ponad 500 osób z objętej wojną Ukrainy. Początkowo była informacja, że pociągiem może dotrzeć do Małopolski nawet 800 osób.

W okolicy peronu Linii Hutniczej Szerokotorowej, którą przyjechali uchodźcy powstało miasteczko namiotowe, skąd Ukraińcy zostali autobusami przewiezieni do bezpiecznego miejsca wskazanego przez MUW.

- Część osób chce się dostać do dużego miasta i stamtąd kontynuować podróż. Innych przewieźliśmy do bazy noclegowej. Nocleg i wyżywienie zapewnione będzie na dłuższy czas. Każdy uchodźca, który przekroczył polsko-ukraińską granicę, jest w Polsce legalnie. Dzisiaj o północy ten pociąg dojechał do Hrubieszowa. Gdyby była taka wola ze strony ukraińskiej, jesteśmy gotowi do zbudowania tutaj pawilonowego, kontenerowego, potężnego hubu, który udzielałby wsparcia. Podobnych transportów może być więcej – zaznacza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Szybko i sprawnie udało się zakwaterować, przewieźć, ale także zapewnić posiłek osobom, które po ciężkiej nocy, po trudnym transporcie przyjechały do nas ze Lwowa. Chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim wolontariuszom, na ręce pana starosty i wicestarosty, wszystkim osobom w liczbie ponad 50, które z wielkim sercem pomagały. To jest wyjątkowe miejsce, bo stąd, kiedyś wyjeżdżały pociągi w kierunku wschodnim. Przywracamy to połączenie. Chciałem podziękować strażakom, samorządowcom za ogromną sprawność działania. Osoby, które przyjechały, zostały natychmiastowo zaopiekowane, trafiły do namiotów, otrzymały wyżywienie, pomoc prawną, informację o tym, że mogą spokojnie myśleć o swojej przyszłości i jechać do bazy noclegowej – dodaje wojewoda.

- Emocje, które nam towarzyszyły w chwili, kiedy przyjechał pociąg z uchodźcami z Ukrainy, pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Chcę podziękować przede wszystkim wolontariuszom. To oni błyskawicznie odpowiedzieli na naszą prośbę i bezinteresownie przybyli tutaj we wczesnych godzinach porannych, aby przygotować komfortowe warunki dla wszystkich, którzy przyjechali. Otrzymali oni nie tylko ciepły posiłek, ale także wsparcie medyczne i sanitarne. Zostali również bezpiecznie oddelegowani do przygotowanej bazy noclegowej. Dziękuję wszystkim zaangażowanym służbom medycznym, strażakom, strażakom ochotnikom. Dziękuję wszystkim pracownikom i służbom wojewody i pracownikom starostwa powiatowego oraz koordynatorom tej akcji oraz wicestaroście – mówił starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

Uchodźcy trafią do powiatu olkuskiego, miechowskiego i krakowskiego do miejsc noclegowych przygotowanych przez lokalne samorządy wspólnie z wojewodą.

fot. MUW

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje