poniedziałek, 28 lutego 2022 11:04

Pociąg z uchodźcami z Ukrainy jest już w Olkuszu. Czeka na nich miasteczko namiotowe [ZDJĘCIA]

Autor Marzena Gitler
Pociąg z uchodźcami z Ukrainy jest już w Olkuszu. Czeka na nich miasteczko namiotowe [ZDJĘCIA]

W Olkuszu powstało miasteczko namiotowe dla uchodźców, którzy przybyli tu ok. godz. 11 specjalnym pociągiem humanitarnym.

O pociągu humanitarnym, który dotrze do Olkusza poinformował wczoraj na Twitterze minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Pociągiem podróżuje ok. 800 pasażerów, głównie matek z dziećmi poszukujących schronienia w Polsce.

Pociąg z uchodźcami z Ukrainy do Małopolski wyruszył dzięki współpracy Kolei Ukraińskich i PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o. Jedzie specjalnym torem LHS, obok którego zbudowano błyskawicznie niezbędną dla uchodźców infrastrukturę.

- Zaledwie w kilka godzin przygotowaliśmy tymczasowy punkt recepcyjny. W okolicy peronu LHS powstało miasteczko namiotowe. We współpracy ze starostą zorganizowano ciepły posiłek. Na miejscu będą także pracownicy Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podstawione zostaną także autobusy, które pomogą zawieźć uchodźców do bezpiecznego miejsca wskazanego przez MUW - mówił Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Dziś wojewoda opublikował zdjęcia pokazujące jak wygląda miasteczko namiotowe, które powstało w Olkuszu.

Jak poinformował Przegląd Olkuski uchodźcy dotarli na miejsce po godz. 11. Po dopełnieniu formalności mają być rozwiezieni autobusami do przygotowanych dla nich miejsc noclegowych na ternie powiatów olkuskiego, miechowskiego i krakowskiego.

fot. Fb Łukasz Kmita

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje