W dniach 7-9 marca Tarnów obchodzi 695. rocznicę lokacji, przygotowując zróżnicowany program wydarzeń kulturalnych i historycznych dla mieszkańców i odwiedzających.
— 695 lat temu król Władysław Łokietek nadał Tarnowowi prawa miejskie, dając początek niezwykłej historii tego wyjątkowego miejsca. Dziś to my tworzymy tę historię, a odpowiedzialność za przyszłość miasta spoczywa na naszych barkach. Urodziny Tarnowa to święto nas wszystkich, bo wszyscy jesteśmy miastem. Drodzy Współmieszkańcy – życzę Wam udanego dnia! - napisał Prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny.
Blisko 700 lat historii
Miasto Tarnów powstało na terenie wsi rycerskiej Tarnów Wielki wzmiankowanej po raz pierwszy w 1309 r. (w Żywocie błogosławionej Kingi autorstwa Jana Długosza). Na podstawie przywileju królewskiego, uzyskanego 7 marca 1330 r., miasto lokował Spycimir Leliwita, wojewoda krakowski dzięki prawu magdeburskiemu, nazywanym w dokumencie lokacyjnym teutońskim.
Mieszczanie tarnowscy mieli mieć takie same prawa jak krakowscy. Akt lokacyjny zachował się i jest przechowywany w Bibliotece Książąt Czartoryskich w Krakowie. Do 1567 r. miasto stanowiło własność potomków Spycimira noszących nazwisko Tarnowskich. Do czasu powstania Zamościa, Tarnów był prawdopodobnie największym miastem prywatnym w Królestwie Polskim.

Tegoroczne uroczystości
W piątek, 7 marca uroczystości rozpoczęły się konferencją poświęconą wybitnym kobietom w historii Polski i Tarnowa, która odbędzie się w Akademii Tarnowskiej. Po zakończeniu spotkania, na Rynku w centrum miasta wystartował Jarmark Kaziukowy, towarzyszący prezentacjom inscenizacji historycznych, m.in. przedstawiających koronację Króla Bolesława Chrobrego oraz przekazanie aktu lokacyjnego Tarnowa.
W ciągu dnia zaplanowano również promocję wydawnictw książkowych oraz inscenizację "Hołd Pruski". W piątkowe popołudnie odbędzie się uroczysta gala urodzinowa w sali koncertowej ZSM, podczas której wręczone zostaną tytuły Honorowych Obywateli Miasta Tarnowa, a koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej dopełni programu. Dodatkowo, na hasło „Lubię Tarnów” mieszkańcy będą mogli bezpłatnie zwiedzić tarnowską część Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Jarmark Kaziukowy, obchodzony w niedzielę po 4 marca (wspomnieniu św. Kazimierza Królewicza) w Tarnowie to już tradycja. Początkowo obchodzony był w Wilnie, którego patronem jest św. Kazimierza, ale około dwadzieścia lat temu zwyczaj przywędrował do Polski.
Oficjalne otwarcie tarnowskich Kaziuków zaplanowano na piątek, na godz. 12. Po nim ruszyła sprzedaż na stoiskach z rękodziełem, pamiątkami i regionalnymi przysmakami. Godzinę później organizatorzy częstowali przechodniów tortem z okazji urodzin Tarnowa. Przygotowano też szereg atrakcji dla najmłodszych, jak malowanie figurek, plecenie kolorowych warkoczyków czy zabawa na dmuchańcach. Starsi natomiast będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Tarnowie.
Nie masz planów na weekend? Pomożemy! 🥰 🟡 Piątek, 07.03.2025 r. 🔹 Urodziny Tarnowa ▪️ 10.30 – 12.00 - Konferencja...
Opublikowany przez Mój Tarnów Piątek, 7 marca 2025
Sobota otworzy się ponownie jarmarkiem, tym razem towarzyszyć mu będzie Dj na żywo, namiot animacyjny oraz pochód Kaziukowy. Podczas tego ostatniego przez rynek przejdą połykacze ognia, szczudlarze i kuglarze. Jarmark potrwa do niedzieli, 9 marca. Tego dnia na najmłodszych czekać będą warsztaty i animacje, a także dmuchańce i kolejka Drago.
Organizatorzy podkreślają, że program urodzinowy został przygotowany z myślą o integracji mieszkańców oraz promocji dziedzictwa kulturalnego i historycznego miasta.
- Ciąg dalszy artykułu pod galerią zdjęć.





Weekendowa moc atrakcji
W sobotę, 8 marca program przybierze charakter pikniku historycznego. W hali sportowej Akademii Tarnowskiej oraz w Gemini Park Tarnów odbędą się warsztaty, pojedynki, zabawy tematyczne oraz liczne kramy i stoiska prezentujące tradycyjne rzemiosło.
Wydarzenie wzbogaci występ zespołu Viatores, a pokazy tańców dawnych dodadzą charakteru imprezie. Na zakończenie dnia, o godzinie 18:00, zaplanowano spacer z lampionami Szlakiem Tarnowskich Leliwitów – zbiórka odbędzie się przy TCI na Rynku.
695 lat temu król Władysław Łokietek nadał Tarnowowi prawa miejskie, dając początek niezwykłej historii tego wyjątkowego...
Opublikowany przez Jakuba Kwaśnego - Prezydenta Tarnowę Czwartek, 6 marca 2025
Na niedzielę 9 marca zaplanowano serię kulturalnych wydarzeń. Od kina czy teatrów, po festiwale czy warsztaty. Organizatorzy podkreślają, że program urodzinowy został przygotowany z myślą o integracji mieszkańców oraz promocji dziedzictwa kulturalnego i historycznego miasta. Niedzielne atrakcje rozpoczną się już od godziny 9:00.
fot. Fb. Mój Tarnów
Program imprez
7 marca, piątek
- 10.30 – 12.00 - Konferencja „Wybitne kobiety w historii Polski i Tarnowa” – Akademia Tarnowska, Aula 017 im. J. Szczepanika – Budynek C.
- 12.00 – Słodkie Urodziny Tarnowa – Zakątek Króla Władysława Łokietka, Rynek.
- 12.00 – 20.00 – „Jarmark Kaziukowy” – Rynek.
- 12.00 – Msza św. w intencji Tarnowa i Spycimira Leliwity założyciela miasta – Bazylika Katedralna.
- 13.00 – Inscenizacja historyczna „Koronacja Króla Bolesława Chrobrego” – Zakątek Króla Władysława Łokietka.
- 13.30 – Inscenizacja historyczna „Przekazanie aktu lokacyjnego Tarnowa”, Ballada o Tarnowie, tort urodzinowy – Zakątek Spycimira Leliwity.
- 14.15 – Inscenizacja historyczna „Hołd Pruski” – Rynek.
- 15.00 – Promocja wydawnictw książkowych. „Wybitni Tarnowianie” – gen. Józef Bem, Ignacy Przybyłkiewicz, „Rocznik Tarnowski” nr 2024/29.
„Niech i w Tarnowie zdrowy wzrośnie duch… 140. rocznica powstania tarnowskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół” – Ratusz. - 18.00 – Gala Urodzinowa Miasta Tarnowa
Wręczenie tytułów „Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa”: Otto Schier i pośmiertnie Tadeusz Tertil.
Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej – Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych ul. Lippóczy’go 4.
8 marca, sobota
- 10.00 – 16.30 – „Akademia dla Tarnowa” piknik historyczny – hala sportowa Akademii Tarnowskiej.
W programie: gry i zabawy plebejskie, warsztaty: m.in. garncarstwo, malowanie tarcz, kuchnia dawna u Banitów, pojedynki rycerskie i sarmackie, w tym Mistrz Polski i Mistrz Świata w mieczu długim – Piotr Kriger, liczne kramy i stoiska, od ziół i kubków po biżuterię oraz stroje historyczne, muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Viatores, pokazy tańców dawnych. - 10.00 – 16.00 – „Gemini Park dla Tarnowa” piknik historyczny – Gemini Park Tarnów, ul. Nowodąbrowska 127.
- 12.00 – 20.00 – „Jarmark Kaziukowy” – Rynek.
- 16.30 – 18.00 – Koncert zespołu VIATORES – Akademia Tarnowska, Aula 017 im. J. Szczepanika – Budynek C.
- 18.00 – 20.00 – Spacer z lampionami Szlakiem Tarnowskich Leliwitów – zbiórka przy TCI, Rynek 7.
Muzeum Ziemi Tarnowskiej: na hasło „Lubię Tarnów” darmowe zwiedzanie muzeów na terenie Tarnowa w dniu 7 marca.
9 marca, niedziela
- Bazarek na Starówce – plac targowy Burek, początek o godz. 9.
Jarmark Kaziukowy – w godzinach od 10 do 18 na tarnowskim rynku. - Tarnowski Festiwal Fryzjerski – o godz. 11 w sali koncertowej ZSM, wstęp odpłatny.
- Festiwal Słodyczy, Festiwal Kuchni i Kultury Azjatyckiej oraz Festiwal Piwa, Wina i Nalewek – w godz. 11-18, wydarzenie odbędzie się w Arenie Jaskółka Tarnów.
- Warsztaty z białego śpiewu – w Domu Kultury Westerplatte, początek o godz. 15, obowiązują zapisy.
- Koncert Ani Wyszkoni – o godz. 19 w hali widowiskowo-sportowej, wstęp odpłatny.
- Teatr im. Ludwika Solskiego – „Kolacja dla głupca” o godz. 18.
- Kino Marzenie - „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” o godz. 13.30, „Przepiękne!” o godz. 15.30 i 20.15 oraz „Maria Callas” o 18.