piątek, 10 stycznia 2025 07:53, aktualizacja rok temu

80. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Poznaliśmy harmonogram

💬Komentarze
80. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Poznaliśmy harmonogram

27 stycznia odbędą się obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz oraz oswobodzenia Oświęcimia, organizowane przez Janusza Chwieruta - prezydenta miasta.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.30 przed grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki, gdzie przewidziano m.in. przywitanie gości, odśpiewanie hymnu Polski oraz składanie kwiatów i zapalenie zniczy.

"Zachęcamy wszystkich mieszkańców oraz delegacje samorządowe, firm i instytucji do wspólnego uczczenia tej ważnej rocznicy" - czytamy w komunikacie władz Miasta Oświęcim.

Lista miejsc pamięci na terenie miasta Oświęcim, które 27 stycznia w godz. 8.00 do 10.00 zostaną odwiedzone w ramach miejskich obchodów 80.rocznicy:

– oddanie hołdu Ofiarom podobozu KL Auschwitz – Monowitz poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem z tablicą „Dowód pamięci pomordowanym w obozie nr IV w latach 1941-1945. Mieszkańcy Monowic” (Oświęcim-Monowice ul. Głowackiego).

– oddanie hołdu robotnikom przymusowym, którzy zginęli przy budowie zakładów IG Farben i KL Auschwitz poprzez złożenie kwiatów przy pomniku z tablicą „Tu w latach 1941-1945 na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz Buna Monowice hitlerowscy ludobójcy zamordowali około 30000 więźniów politycznych i jeńców wojennych różnych narodowości„ (Oświęcim ul. Chemików).

– oddanie hołdu Polakom zamordowanym, prześladowanym, więzionym i deportowanym do pracy niewolniczej poprzez złożenie kwiatów pod obeliskiem (Oświęcim ul. Chemików – obok krytej pływalni).

– oddanie hołdu Oświęcimskim Żydom  poprzez złożenie kwiatów na Cmentarzu Żydowskim (Oświęcim ul. Dąbrowskiego).

– oddanie hołdu Żołnierzom Polskim poległym w czasie II wojny światowej  poprzez złożenie kwiatów przy pomniku Poległych Żołnierzy Polskich w latach 1914-1918, 1918–1921, 1939-1945 na Cmentarzu Parafialnym (Oświęcim ul. Dąbrowskiego).

– oddanie hołdu Żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w czasie II wojny światowej poprzez złożenie kwiatów przy Zbiorowej Mogile Żołnierzy Armii Radzieckiej na Cmentarzu Parafialnym (Oświęcim ul. Dąbrowskiego).

Foto: Miasto Oświęcim

Obserwuj nas w Google News

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka