We wtorek 17 września w stolicy Małopolski odbędą się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1939 roku, gdy Związek Radziecki zaatakował Polskę.
W całej Polsce, w tym również w Krakowie, organizowane są uroczystości mające na celu oddanie hołdu ofiarom sowieckiej agresji. W Mieście Królów Polskich uroczystości odbędą się pod Krzyżem Katyńskim oraz w katedrze na Wawelu. O godzinie 16:00 na placu o. gen. Adama Studzińskiego będzie miała miejsce ceremonia składania kwiatów i zapalania zniczy pod Krzyżem Katyńskim oraz przy tablicy Zesłańców Sybiru. Następnie o godzinie 17:30 w katedrze na Wawelu zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar sowieckiego i niemieckiego totalitaryzmu, jak również tych, którzy zginęli, walcząc o wolność Polski.
Uroczystości są organizowane przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara oraz krakowski oddział Związku Sybiraków. Wydarzenia te mają przypominać o brutalnych działaniach NKWD, które wraz z niektórymi przedstawicielami mniejszości narodowych kolaborującymi z Sowietami, od początku okupacji systematycznie mordowali polską elitę intelektualną i wojskową.
Jak co roku 17 września, w rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę w 1939 roku, obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. Dzień ten został po raz pierwszy zorganizowany w 2004 roku przez Związek Sybiraków i ma na celu upamiętnienie tysięcy Polaków, którzy w wyniku tej agresji doświadczyli prześladowań i deportacji na Syberię.
Sowiecka inwazja na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej, będąca realizacją tajnego porozumienia z Niemcami zawartego w pakcie Ribbentrop-Mołotow, rozpoczęła dramatyczny okres w historii Polski, w którym tysiące ludzi znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, a wielu zostało wywiezionych na wschód.
fot: Wikipedia