Czy zastanawiasz się czasem, w jaki sposób zbudowane są strony i aplikacje internetowe? A może właśnie rozpoczynasz pracę nad swoim własnym projektem i szukasz wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepsze technologie do stworzenia własnego miejsca w sieci? Jeśli tak, ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Oto zestawienie najpopularniejszych technologii webowych w 2022 roku.
Technologie webowe to zestaw znaczników, skryptów, systemów CMS, frameworków oraz baz danych, za pomocą których programiści tworzą strony www, aplikacje webowe, czy sklepy internetowe, dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Część z tych technologii działa po stronie serwera, a część po stronie klienta, czyli użytkownika.
Aby aplikacja lub witryna była funkcjonalna, wybór technologii powinien być świadomy, co jest bardzo trudne bez znajomości podstawowych kategorii. Pozwól, że pomożemy Ci zrozumieć, jakiego rodzaju technologie tworzą sieć www.
Przegląd technologii internetowych
Technologie webowe można podzielić na dwa rodzaje.
- Front-end: część aplikacji, z którą użytkownik bezpośrednio wchodzi w interakcję, nazywana jest frontendem lub „stroną klienta” danej aplikacji.
- Back-end: część witryny, której internauci nie mogą zobaczyć. Służy do przechowywania i organizowania danych. Odpowiada też za procesy wykonywane po stronie serwera.
Technologie front-endowe aplikacji
Do tworzenia aplikacji od strony front-endowej wykorzystuje się kilka różnych technologii, m.in.:
- HTML - połączenie hipertekstu i znaczników. Hipertekst buduje łącze między stronami witryny. Język znaczników służy z kolei do definiowania dokumentacji tekstowej w znacznikach, która określa strukturę aplikacji.
- CSS - arkusze stylów CSS to prosty język, który odpowiada w głównej mierze za wygląd strony i jej elementów. Umożliwia stosowanie różnych stylów, niezależnie od kodu HTML.
- JavaScript - język skryptowy używany do programowania interakcji w witrynach i poprawy funkcjonalności strony.
Przykładowe technologie back-endowe
Do programowania webowego zaplecza, wykorzystuje się w szczególności takie technologie, jak:
- PHP - skryptowy język programowania po stronie serwera zaprojektowany specjalnie do tworzenia stron i aplikacji. Umożliwia m.in. dynamiczne wyświetlanie (generowanie) treści.
- Python - język ogólny, wysokiego poziomu. Dzięki przejrzystości i zwięzłości pozwala na szybką pracę i bardziej wydajną integrację systemów.
- Java - java to fundament i najczęściej używany język z back-endowych języków programowania ogólnego. Jest wysoce skalowalny i skraca czas budowania oprogramowania.
- Javascript - może być używany przez programistów zarówno jako programowanie frontend i backend. Zapewnia interaktywność oraz obsługę zdarzeń, formularzy oraz budowanie elementów nawigacyjnych.
Technologie webowe - potrzeby użytkownika na pierwszym planie
Katalog dostępnych rozwiązań do tworzenia aplikacji i stron internetowych jest dużo bardziej rozbudowany. Przed dokonaniem wyboru, warto najpierw pomyśleć o potrzebach użytkowników oprogramowania. Bez analizy ich oczekiwań, nawet przy wykorzystaniu najlepszego stosu technologii, oprogramowanie może nie spotkać się z pozytywnym odbiorem.
Jeżeli masz wątpliwości, jakie rozwiązania sprawdzą się w przypadku Twojego projektu, warto zasięgnąć rady u doświadczonego software house. Zapraszamy Cię do kontaktu z ekspertami z DaVinci Studio, którzy zawsze są do Twojej dyspozycji. Zespół tego software house pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie, które pomoże Ci osiągnąć cele biznesowe.