Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś znalazł się w gronie nowych kardynałów, jakich nazwiska ogłosił dziś papież Franciszek. Do 2017 roku był związany z Małopolską.
Abp Grzegorz Ryś urodził się w 1964 r. w Krakowie, ochrzczony został w bazylice Mariackiej. Studiował na Wydziale Teologicznym oraz na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, oraz w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskie, którego potem został rektorem. Święceń prezbiteratu udzielił mu 22 maja 1988 w katedrze na Wawelu kardynał Franciszek Macharski, arcybiskup metropolita krakowski. Uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych, specjalizował w historii Kościoła
W latach 1988–1989 pracował jako wikariusz w parafii Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Przez 25 lat uczestniczył w Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę, będąc przewodnikiem grupy 6. Duszpastersko angażował się w działalność Ruchu Światło-Życie, Drogi Neokatechumenalnej, Chrześcijańskiego Braterstwa Osób Chorych i Niepełnosprawnych oraz wspólnoty namArka. Napisał ponad 40 publikacji naukowych i popularnych z zakresu historii, teologii i duchowości. Napisał ponad 40 publikacji naukowych i popularnych z zakresu historii, teologii i duchowości.
Od 2011 do 2017 roku pełnił funkcję biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej, a w 2017 r. został arcybiskupem łódzkim. Otrzymał tytuł Małopolanina Roku 2017 przyznawany przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy z 22 maja 2018 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasług.
Abp Grzegorz Ryś rodzinnie związany jest z Limanową. Jego ojciec urodził się w Bałażówce (gmina Limanowa).
Wśród ogłoszonych dziś nominatów jest 17 duchownych poniżej 80. roku, mających prawo udziału w konklawe, i trzech powyżej 80. roku, którzy nie będą już elektorami nowego papieża. Dziewiąty konsystorz tego pontyfikatu, na którym Ojciec Święty wręczy insygnia kardynalskie 21 purpuratom, odbędzie się w Watykanie 30 września.
Abp Grzegorz Ryś będzie 5 kardynałem z Polski i 3 z Małopolski. Obecnie kardynałami są 78-letni Stanisław Ryłko (pochodzący z Andrychowa) 84-etni Stanisław Dziwisz (pochodzący z Raby Wyżnej) oraz 60-letni Konrad Krajewski, jałmużnik papieski i 73-letni Kazimierz Nycz.
fot. By Paweł Kłys/Wikimedia Commons