środa, 27 października 2021 08:15

Badaczka z Krakowa chce zmienić świat! Została doceniona w prestiżowym konkursie

Autor Mirosław Haładyj
Badaczka z Krakowa chce zmienić świat! Została doceniona w prestiżowym konkursie

Przedsiębiorczynie, inicjatorki, influencerki, badaczki, aktywistki i innowatorki – aż 80 kobiet zgłosiło swoje wyjątkowe EKOinicjatywy w II edycji Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. Wśród laureatek znalazła się mieszkanka Krakowa dr inż. Maria Kurańska, która opracowała wyjątkowy materiał termoizolacyjny z oleju po frytkach.

Do drugiej edycji Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. wpłynęło 80 zgłoszeń od kobiet, które pokazały jak ich działania przekładają się na ekologię. Następnie Jury w składzie: Dominika Szaciłło – zwyciężczyni pierwszej i ambasadorka drugiej edycji Plebiscytu, założycielka inicjatywy „Uwaga! Śmieciarka jedzie”; Katarzyna Dziedzic – przedstawicielka Fundacji Schronisko dla Roślin; Martyna Wyrzykowska – redaktorka naczelna serwisu ofeminin.pl, Paulina Górska – ekoinfluencerka oraz Joanna Orfinger – Global Brand Manager marki Lirene, wybrało sześć projektów, które przeszły do III etapu Plebiscytu - głosowania Internautów. Nagrody finansowe otrzymały 3 najlepsze inicjatywy - projekt wybrany przez Jury (15 000 zł) oraz dwa projekty wyłonione przez publiczność w głosowaniu internetowym (2x 10 000 zł). Wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej Gali finałowej, która 19 października odbyła się w Warszawie.

Kobiety, które walczą o lepszy świat

Nagrodę od publiczności otrzymała dr inż. Maria Kurańska, badaczka i autorka innowacyjnej technologii recyklingu oleju posmażalniczego, z którego wytwarzane są materiały termoizolacyjne dla budownictwa.

W II edycji naszego Plebiscytu jeszcze bardziej niż w tej pierwszej zaskakuje nas kreatywność, ale również ogromna świadomość i zaangażowanie kobiet, które zgłaszają swoje EKOinicjatywy. Do Plebiscytu nadeszło wiele wspaniałych projektów, które w realny sposób przyczyniają się do ratowania naszej planety. Ale to te dwa – Olgi Sarny i dr Marii Kurańskiej - przekonały nas, a także rzeszę internautów, którzy oddawali swoje głosy właśnie na te ważne inicjatywy. To potwierdzenie, że troska o środowisko to teraz jeden z najważniejszych tematów w przestrzeni publicznej. Dlatego warto pokazywać wszystkim i dawać za przykład wyjątkowe projekty tworzone przez wyjątkowe kobiety, którym przyświeca idea zmiany świata na lepsze i którym również w praktyce świetnie to wychodzi

mówi Joanna Orfinger, Global Brand Manager Lirene.

W obronie planety

Projekt EKO2IZOPUR dr inż. Marii Kurańskiej polega na zagospodarowaniu olejów posmażalniczych (po smażeniu frytek, kotletów, ryb i innych potraw w gastronomii) stanowiących uciążliwy odpad dla środowiska jak również oczyszczalni ścieków. Dzięki innowacyjnej technologii na drodze reakcji chemicznych możliwe jest ponowne wykorzystanie oleju odpadowego do otrzymywania wysoko efektywnych materiałów termoizolacyjnych stosowanych w budownictwie. Cały projekt wpisuje się także w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

Żyjemy w trudnych czasach kiedy zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na nasze życie, temperatura na ziemi rośnie, a odpadów przybywa. Dlatego tak ważna jest mobilizacja nas wszystkich, zgodnie z ideą: „wszystkie ręce na pokład”. Specjaliści w swoich dziedzinach powinni tworzyć rozwiązania bezpieczne i sprzyjające środowisku. Jestem naukowcem i mam nadzieję, że mój projekt to będzie kolejna cegiełka, która przysłuży się naszej planecie i ludziom. Dla mnie istotne jest również promowanie nauki wśród młodych ludzi, chemia nie jest popularnym przedmiotem, a projekty takie jak nasz pokazują, że chemia może wpływać na nasze życie, a nawet ratować planetę. Dziękuję za wyróżnienie mojego projektu

– mówi Maria Kurańska autorka projektu EKO2IZOPUR.

W ciągu dwóch lat trwania plebiscytu swoje projekty przedstawiło blisko 300 wyjątkowych kobiet, których działalność przejawia troskę o środowisko naturalne. W nadesłanych zgłoszeniach opisywane były projekty naukowe związane z rolnictwem, ochroną zwierząt w badaniach laboratoryjnych, a nawet metody na zapobieganie tworzenia kosmicznych śmieci. Były też inne, niezwykle ważne dla naszego życia i ochrony środowiska - działalności biznesowe związane z ideą zero waste, odzyskiwaniem odpadów czy ponownym wykorzystaniem produktów.

Zwyciężczynią pierwszej edycji konkursu została Dominika Szaciłło, twórczyni inicjatywy „Uwaga! Śmieciarka jedzie”, dzięki której Polacy mogą ratować pozornie niepotrzebne już przedmioty i dawać im nowe życie, co w efekcie przyczynia się do zmniejszania ilości odpadów na Ziemi.

Inf. i foto:

Ekologia - najnowsze informacje