poniedziałek, 5 sierpnia 2024 13:41

Badania archeologiczne w Chrzanowie. Czy uda się rozwikłać tajemnice?

Autor Krystian Kwiecień
Badania archeologiczne w Chrzanowie. Czy uda się rozwikłać tajemnice?

W okolicach połowy sierpnia, na terenie kościoła świętego Mikołaja w Chrzanowie będą miały miejsce badania archeologiczne. Wszystko po to, by znaleźć zaginione przed wiekami krypty.

Po raz pierwszy na temat parafii można było przeczytać już w XIV wieku. Wtedy pojawiła się ona w wykazie dziesięciny papieskiej z lat 1325-27. Prezbiterium kościoła to najstarsza budowla znajdująca się na terenie Chrzanowa. Warto również dodać, że wzmianka o kasztelanii chrzanowskiej (średniowieczna jednostka administracyjna) powstała najprawdopodobniej w latach 1228-1243. Mowa więc o głębokim średniowieczu.

Jeszcze w te wakacje na terenie parafii i w jej wnętrzu mają się odbyć badania archeologiczne. W prezbiterium kościoła znajduje się epitafium (napis na płycie nagrobnej) Wiktorii z Kloszów Mieroszowskiej, na którym widnieje informacja, że pod kaplicą powinna znajdować się krypta. Ponadto archeolodzy chcą znaleźć grobowiec Andrzeja Samuela Dembińskiego, który w XVII wieku był właścicielem Chrzanowa i Teresy Ossolińskiej, której rodzina rządziła miastem w XVIII wieku, oraz wspomnianej Wiktorii.

Krypty najprawdopodobniej znajdują się pod prezbiterium, gdzie mają leżeć zasłużeni dla Chrzanowa, a także mieszczaństwo. Mniej więcej 17 kilometrów od parafii świętego Mikołaja, znajduje się kaplica świętego Stanisława, w której przedsionku również mogą skrywać się kolejne grobowce.

Badania mogą przynieść kilka odpowiedzi, na temat historii samego budynku kościoła. Już w XV wieku Jan Długosz pisał w księdze uposażeń kościelnych: "Chrzanów miasto ma kościół murowany", co także może uda się potwierdzić i wskazać czas, w którym został przebudowany z drewnianego.

Co istotne teren należący do parafii, ani jej wnętrze nie będą rozkopane. Wszystko dzięki technologii:

Być może z pomocą georadaru uda się okryć coś nowego, coś, czego zupełnie się nie spodziewamy, dzięki czemu poznamy nowe fakty z historii Chrzanowa – mówi Kamil Długosz, dyrektor muzeum w Chrzanowie.

Poza chęcią lepszego poznania historii wspomniane badania będą prowadzone po to, by umożliwić zwiedzającym mury budowli, które istnieją od 600 lat.

fot: Parafia św. Mikołaja w Chrzanowie / Facebook

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka