czwartek, 4 lipca 2024 11:08

Błagał księży o pieniądze na pogrzeb dziecka. Trafił za kratki

Autor Katarzyna Jamróz
Błagał księży o pieniądze na pogrzeb dziecka. Trafił za kratki

Oszust przez kilka miesięcy wykorzystywał dobre serca kapłanów, wyłudzając od nich pieniądze w wyjątkowo haniebny sposób. Mężczyzna podawał się w rozmowach z duchownymi za ojca zmarłego dziecka, którego nie stać na pochówek malucha. Ufni kapłani, przejęci jego historią, nieświadomie padali ofiarą perfidnego oszustwa.

Mężczyzna wykorzystywał empatię księży, przekonując ich, że jest ojcem zmarłego dziecka i pilnie potrzebuje pieniędzy na organizację pogrzebu. Kapłani, poruszeni jego losem, przekazywali mu potrzebne fundusze. – 40-latek, w okresie od stycznia do marca b.r., pojawiał się w lokalnych parafiach na terenie powiatu gorlickiego, nowosądeckiego oraz brzeskiego, informując księży o śmierci swojego, w zależności od prezentowanej przez podejrzanego wersji, 2 lub 3-letniego dziecka – informuje prok. Justyna Rataj-Mykietyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

Na pogrzeb nieistniejącego dziecka

Mężczyzna został zatrzymany w połowie czerwca na terenie województwa zachodniopomorskiego. Prokuratura nie podała dokładnej kwoty, jaką udało mu się wyłudzić od kapłanów. Postawiono mu sześć zarzutów popełnienia przestępstwa. Jak się okazało, 40-latek ma bogatą przeszłość kryminalną. – W przeszłości mężczyzna był wielokrotnie karany i odbył łącznie karę kilkunastu lat pozbawienia wolności. Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania – dodaje prok. Justyna Rataj-Mykietyn.

Sąd uwzględnił wniosek. 40-latek trafił na trzy miesiące do aresztu.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka