wtorek, 25 lutego 2020 14:49

Bochnia. 27 lutego "Pierwsza Dama Piosenki" wystąpi w "Kinie Jazz"

Autor Mirosław Haładyj
Bochnia. 27 lutego "Pierwsza Dama Piosenki" wystąpi w "Kinie Jazz"

DKF "Maciste" zaprasza na nowy cykl w ramach działalności Klubu - "KINO JAZZ". Będzie on poświęcony wybitnym postaciom światowego jazzu.

Jako pierwszy - 27 lutego, o godz. 19:00 - będzie można zobaczyć dokument muzyczny Leslie Woodheada "Ella Fitzgerald: Just One of Those Things".

Ella Fitzgerald była 15-letnią dziewczyną z ulicy, kiedy wygrała konkurs talentów w 1934 roku w Apollo Theatre w Harlemie. W ciągu kilku miesięcy stała się gwiazdą. „Ella: Just One of Those Things” to niezwykła podróż przez sześć dekad pokazująca w jaki sposób jej wysublimowany głos, przekształca tragedie które przeżyła i problemy jakie napotkała, w radość.

W filmie wykorzystano niepublikowane wcześniej zdjęcia i nieznane wywiady, aby w pełni opowiedzieć historię jej muzyki i ożywić Ellę - czarną kobietę, która robi karierę w obliczu wszechobecnego i przerażającego rasizmu.

Oto Ella, której świat nigdy nie znał - niezłomna, zamyślona, zabawna i olśniewająca muzyczna innowatorka. Film pokazuje także jej zaangażowanie w wojnę o prawa obywatelskie. Bada też wewnętrzne konflikty, które zawsze prześladowały tę wyjątkowo zamkniętą w sobie kobietę: walkę o pogodzenie pragnienia adoracji z tęsknotą za domem, za mężem i synem. W czasach, gdy była największą gwiazdą na świecie, jej pianista i przyjaciel Oscar Peterson powiedział, że ​​Ella jest „najbardziej samotną kobietą na świecie”. Ale jak mówi Jamie Cullum: „jej muzyka jest jednym z powodów, dla których warto być na tej planecie”.

W filmie wypowiedzieli się: Tony Bennett, Jamie Cullum, Laura Mvula, Johnny Mathis, Smokey Robinson, Cleo Laine, Andre Previn, Norma Miller, Patti Austin, Izsak Perlman, Margo Jefferson, Will Friedwald. Zarejestrowano także wyjątkowy wywiad z synem Elli, Rayem Brownem Jr .

Przed spotkaniem prelekcja dr Barbary Szczekały.

Film Woodheada zebrał bardzo pochlebne recenzje w prasie, także muzycznej:

Just one of Those Things: W ciągu satysfakcjonujących 90 minut film przedstawia życie i karierę Elli od jej urodzin w 1917 r. do jej śmierci w 1996 ale także łączy je z miejscami w dzisiejszej, szerszej narracji. Dzięki bogatej mieszance materiałów archiwalnych, wywiadów oraz - co najbardziej intrygujące - klipów dźwiękowych dotyczących samej Elli – film wciąga widza w jej historię.

JazzJournal

Miejsce Elli Fitzgerald w panteonie wielkich mistrzów i mistrzyń jazzu jest już niepodważalne. Nazywana „Pierwszą Damą Piosenki” lub „Królową Jazzu”, przez ponad pół wieku była najpopularniejszą piosenkarką jazzową w Stanach Zjednoczonych, zdobywając 14 nagród Grammy. Ale Ella nie pasowała do konwencjonalnego wzorca urody ówczesnego społeczeństwa które oczekiwało smukłego piękna – w tym sensie gwiazdą nie była.
Ella walczyła przeciwko seksizmowi i rasizmowi w swoim codziennym życiu. W filmie pokazano między innymi jej nigdy nie publikowaną wypowiedź w której zdecydowanie atakuje rasizm.  Just one of Those Things to fascynujący portret zarówno Elli, jak i wyjątkowo trudnych czasów, w których żyła.

The Jazz Mann

W powszechnej opinii publicznej Ella Fitzgerald była bezsprzecznie jedną z wielkich postaci jazzowych XX wieku. Może nie być aż tak fetyszyzowana jak Billie Holiday, Miles Davis, John Coltrane czy Chet Baker - nie było wystarczająco dużo tragedii w jej życiu aby zwrócić na to uwagę. Jednak Ella - być może bardziej niż jakikolwiek inny muzyk jazzowy – jest światowym symbolem The Great American Song Book.

All About Jazz

Ta niezwykła opowieść jest szykownie prowadzona przez reżysera Leslie Woodhead -  doświadczonego brytyjskiego dokumentalistę. Wieloletni fan jazzu, Woodhead, wcześniej skierował swój obiektyw na fotografa jazzowego Hermana Leonarda w dokumencie Saving Jazz. Współpracował również z Leonardem przy jego ostatnim albumie Jazz , oraz nakręcił film o Tonym Bennett’cie. Ikoniczne zdjęcia Leonarda w filmie o Elli, ubogacają film Woodhead’a, a sam Tony Bennett jest w filmie jednym z piewców talentu  Elli Fitzgerald.

------------------

KINO JAZZ - ELLA FITZGERALD: JUST ONE OF THOSE THINGS /2019/
27 lutego/czwartek/ 2020, godz. 19:00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Organizatorzy: DKF Maciste/Kino Regis/Miejski Dom Kultury/MUSICINE, KINO JAZZ

Działalność "DKF Maciste" współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Inf.: DKF Maciste
Fot.: By Lewin/Kaufman/Schwartz, Public Relations, Beverly Hills - eBay itemphoto frontphoto back, Domena publiczna

Bochnia - najnowsze informacje