piątek, 29 stycznia 2021 10:20

Brzesko 4. w Polsce! Ile zgarnęło miasto w konkursie "Świeć się z Energą"?

Autor Mirosław Haładyj
Brzesko 4. w Polsce! Ile zgarnęło miasto w konkursie "Świeć się z Energą"?

Zakończyła się 12. edycja „Świeć się  z Energą”. W tym roku emocjonująca i wyrównana walka o miano najpiękniej udekorowanego świątecznie miasta w Polsce trwała do  ostatniego dnia głosowania. Pierwsze miejsce zajął Chełm, zdobywając  ponad 8 tys. głosów i pokonując po drodze 188 innych miejscowości. Dla  zwycięzcy oraz pozostałych finalistów Energa z Grupy ORLEN ufundowała  nagrody o wartości 200 tys. zł.

„Świeć się z Energą” to ogólnopolski doroczny plebiscyt, w którym wybierane są miejscowości o najpiękniejszych  iluminacjach świątecznych. Kluczem do zwycięstwa w popularnym konkursie Energi są nie tylko okazałe iluminacje, ale przede wszystkim zaangażowanie mieszkańców i sympatyków do głosowania na swoje ulubione miasto. Żeby wygrać, trzeba zdobyć jak najwięcej głosów internautów. Dlatego o ostatecznym sukcesie decyduje determinacja w ciągłym śledzeniu  wyników rywalizacji oraz regularność w systematycznym oddawaniu głosów.

W konkursie jest o co walczyć, ponieważ wszyscy  laureaci otrzymują nagrody – to wsparcie dla osób potrzebujących. Dzięki  „Świeć się z Energą” rokrocznie do placówek pomocowych oraz rodzin  indywidualnych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej trafia  kilkadziesiąt sztuk AGD, takich jak pralki i lodówki. W ramach  realizowanej już od 12. lat akcji Energa z Grupy ORLEN udzieliła  charytatywnego wsparcia o łącznej wartości 1 mln 200 tys. zł.

– Akcja Energi łączy zdrową rywalizację z chęcią niesienia pomocy bliźnim. Każdego roku energooszczędne AGD trafiają do wielu instytucji i rodzin z całej Polski

– mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA.

– Cieszymy  się, że dzięki współpracy ze społecznościami lokalnymi możemy  przekazywać wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Dziękujemy za wszystkie oddane głosy, a było ich aż 142 tysiące. Każdy z nich był przejawem dobra i troski o drugiego człowieka. Gratulujemy oczywiście miastu Chełm zwycięstwa i zdobycia tytułu Świetlnej Stolicy Polski.

W tym wyjątkowym roku dodatkowo spółka Energa  Oświetlenie udostępniła jako nagrody specjalne lampy UV-C przeznaczone  do dezynfekcji pomieszczeń. Lampy niszczą strukturę bakterii,  drobnoustrojów, pleśni i – co najważniejsze, wirusów.

Miasta z całej Polski walczyły o tytuł

Zwycięzcą 12. edycji „Świeć się z Energą” został  Chełm, który zdołał zgromadzić 8 671 głosów (2 358 w 1. rundzie i 6 313  w finale) zdobywając tym samym tytuł Świetlnej Stolicy Polski oraz  pokaźny zestaw AGD o wartości 50 tys. zł. Organizatorzy nagrodzą również  wszystkich pozostałych finalistów każdy z nich otrzyma urządzenia o wartości 10 tys. zł.

– Przede wszystkim dziękuję wszystkim, którzy głosowali na Miasto Chełm. To  dla nas ogromny sukces, ponieważ zwyciężyliśmy w tak  prestiżowym  konkursie jako debiutanci! To dopiero początek, zamierzamy rozbudowywać  iluminacje, a tak pozytywny odbiór i wygrana w plebiscycie są dla nas  dodatkową motywacją

– mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.  

– Cieszymy się, że do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego  miasta trafią wartościowe nagrody. Tym bardziej, że w tym roku Energa  ufundowała także sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń w formie lamp UV,  które pozwolą wzmocnić ochronę chełmian przed ryzykiem zakażenia  koronawirusem – dodaje.

W pierwszym, regionalnym etapie plebiscytu,  wzięło udział aż 188 miejscowości, z czego najwięcej, bo aż 21,  startowało ze Śląska. Następnie 16 mistrzów wojewódzkich od 14 do 25  stycznia walczyło w ogólnopolskim finale. Łącznie w trakcie całego  konkursu internauci oddali prawie 142 tys. głosów! Zwyciężył Chełm a  kolejne miejsca zajęły Szczytno i Łomża.

Brzesko tuż za podium!

Sprzęt AGD o wartości 10 000 zł trafi do Brzeska,  które w 12. edycji plebiscytu „Świeć się z Energą” zwyciężyło w  Małopolsce i ostatecznie zajęło wysokie 4. miejsce w ogólnopolskim  finale.

Ostateczna klasyfikacja Plebiscytu Miast:

 1. Chełm (lubelskie)
 2. Szczytno (warmińsko-mazurskie)
 3. Łomża (podlaskie)
 4. Brzesko (małopolskie)
 5. Września (wielkopolskie)
 6. Czeladź (śląskie)
 7. Węgliniec (dolnośląskie)
 8. Czersk (pomorskie)
 9. Opole (opolskie)
 10. Starachowice (świętokrzyskie)
 11. Radom (mazowieckie)
 12. Koszalin (zachodniopomorskie)
 13. Rzeszów (podkarpackie)
 14. Toruń (kujawsko-pomorskie)
 15. Wschowa (lubuskie)
 16. Aleksandrów Łódzki (łódzkie)

Czytaj również:

Brzesko pokonało m. in. Tarnów i Kraków i będzie reprezentowało Małopolskę w ogólnopolskim konkursie
Brzesko wygrało regionalny etap konkursu Świeć się z Energą i zdobyło nagrody warte 10 tys. zł. 14 stycznia rusza drugi etap Plebiscytu Miast. O dobroczynne nagrody od Energi z Grupy ORLEN, rywalizuje 16 najładniej oświetlonych miejscowości Polski – po jednej z każdego województwa. Małopolskę będzie…
Brzesko będzie Świetlną Stolicą Polski? Możesz o tym zdecydować
Bydgoszcz, Radom, Zamość, a może Brzesko? Kto wygra 11. edycję plebiscytu miast „Świeć się z Energą” na najpiękniejsze świąteczne iluminacje? Finałowe głosowanie potrwa jeszcze do 15 stycznia. Zwycięskie miasto otrzyma tytuł Świetlnej Stolicy Polski oraz dodatkowe nagrody od Grupy Energa. W 1. etap…

Inf. i foto: BP Energa SA

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje