środa, 13 stycznia 2021 07:36

Brzesko pokonało m. in. Tarnów i Kraków i będzie reprezentowało Małopolskę w ogólnopolskim konkursie

Autor Mirosław Haładyj
Brzesko pokonało m. in. Tarnów i Kraków i będzie reprezentowało Małopolskę w ogólnopolskim konkursie

Brzesko wygrało regionalny etap konkursu Świeć się z Energą i zdobyło nagrody warte 10 tys. zł. 14 stycznia rusza drugi etap Plebiscytu Miast. O dobroczynne nagrody od Energi z Grupy ORLEN, rywalizuje 16 najładniej oświetlonych miejscowości Polski – po jednej z każdego województwa. Małopolskę będzie reprezentować Brzesko, które w pierwszej turze pokonało m.in. Tarnów i Kraków.

Pozostali finaliści to: Aleksandrów Łódzki (łódzkie), Chełm (lubelskie), Czeladź (śląskie), Czersk (pomorskie), Koszalin (zachodniopomorskie), Łomża (podlaskie), Opole (opolskie), Radom (mazowieckie), Rzeszów (podkarpackie), Szczytno (warmińsko-mazurskie), Starachowice (świętokrzyskie), Toruń (kujawsko-pomorskie), Węgliniec (dolnośląskie), Września (wielkopolskie) i Wschowa (lubuskie).

Tytuł „Świetlnej Stolicy Polski” i dodatkowa pula sprzętu AGD o wartości 40 tys. zł trafi do miasta, które wygra plebiscyt. Głosowanie odbywa się poprzez stronę internetową SwiecSie.pl. Drugi etap potrwa od 14 do 25 stycznia. Bezpośredni link do głosowania na Brzesko znajduje się poniżej:

https://swiecsie.se.pl/plebiscyt-miast/malopolskie/brzesko/

Runda finałowa

Internauci wybrali już 16 najpiękniej udekorowanych świątecznie polskich miast. Teraz mistrzowie województw powalczą o tytuł „Świetlnej Stolicy Polski” i charytatywne nagrody w ramach „Świeć się z Energą”. Finałowa runda głosowania w 12. edycji plebiscytu właśnie się rozpoczyna – potrwa od 14 do 25 stycznia.

„Świeć się z Energą” to doroczny plebiscyt, w którym wybierane są najładniej oświetlone świątecznie miasta czy mniejsze miejscowości. Uczestnicy rywalizują nie tylko o prestiż, ale także o sprzęt AGD, który trafia do potrzebujących m.in. do domów dziecka, ubogich rodzin i osób starszych.

W pierwszym etapie 12. edycji „Świeć Się z Energą” wzięło udział 188 miejscowości, z czego najwięcej, bo aż 21, startowało ze Śląska. Głosowanie w konkursie odbywało się przez stronę internetową SwiecSie.pl od 14 grudnia 2020 do 7 stycznia. Internauci oddali ponad 84 tys. głosów.

Braniewo - uczestnik 12. edycji plebiscytu miast

Dzięki zwycięstwu w województwie każdy z 16 mistrzów regionów awansował do finału zabawy oraz zdobył wart 10 tys. zł zestaw urządzeń AGD ufundowany przez Energę z Grupy ORLEN. Sprzęt trafi do osób w potrzebie i instytucji pomocowych. Wśród nagród znajdują się m.in. lampy UV służące do dezynfekcji pomieszczeń i wspomagające walkę z koronawirusem.

Wielka mobilizacja mniejszych miejscowości

W pierwszym etapie plebiscytu najwięcej na Pomorzu - ponad 8 tys. głosów, zdobył Czersk. To miasto pokonało dużo większe pomorskie aglomeracje, takie jak Gdynia czy Gdańsk. Do samego końca emocjonująca i zacięta rywalizacja trwała m.in. na Lubelszczyźnie, gdzie Chełm wyprzedził Zamość jedynie o kilkadziesiąt głosów oraz na Ziemi Lubuskiej, gdzie Wschowa nieznacznie pokonała stolicę województwa – Gorzów Wielkopolski.

– Cieszę się, że udało nam się dostać do wielkiego finału plebiscytu. To nie tylko prestiż i promocja Chełma, ale również wymierna pomoc, bo osoby potrzebujące z naszego miasta otrzymają energooszczędny sprzęt AGD o wartości 10 tys. zł. Jeszcze kilka dni temu Lubartów, Zamość i Lublin miały więcej głosów niż Chełm, ale nasi mieszkańcy udowodnili, że potrafią się świetnie zmobilizować i zorganizować, za co im serdecznie dziękuję. Liczę na podobną aktywność w finale!

– mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.

Chełm - finalista 12. edycji plebiscytu miast

Miasto, które zdobędzie najwięcej głosów w rundzie finałowej zdobędzie tytuł „Świetlnej Stolicy Polski” oraz dodatkowy sprzęt AGD, dzięki czemu otrzyma charytatywną pomoc o łącznej wartości 50 tys. zł. Głosować można codziennie od 14 do 25 stycznia poprzez stronę internetową SwiecSie.pl.

– Jak co roku „Świeć się z Energą” zelektryzowało tysiące Polaków, zmobilizowało do głosowania na swoje piękne miasta, do niesienia pomocy bliźnim. Cieszymy się, że możemy pomagać lokalnym społecznościom, fundując energooszczędny sprzęt poprawiający warunki życia wielu osobom w potrzebie

mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA.

– Przed nami wielki finał. Na SwiecSie.pl można obejrzeć galerię zdjęć wszystkich kandydatów i zdecydować na kogo oddać swój głos. O ostatecznym sukcesie jednego z 16. miast zadecyduje zaangażowanie mieszkańców i sympatyków jego świetlistych dekoracji

dodaje.

Rzeszów - finalista 12. edycji plebiscytu miast

Decyzją internautów finalistami 12. edycji „Świeć się z Energą” są (w kolejności alfabetycznej):

 1. Aleksandrów Łódzki (łódzkie)
 2. Brzesko (małopolskie)
 3. Chełm (lubelskie)
 4. Czeladź (śląskie)
 5. Czersk (pomorskie)
 6. Koszalin (zachodniopomorskie)
 7. Łomża (podlaskie)
 8. Opole (opolskie)
 9. Radom (mazowieckie)
 10. Rzeszów (podkarpackie)
 11. Szczytno (warmińsko-mazurskie)
 12. Starachowice (świętokrzyskie)
 13. Toruń (kujawsko-pomorskie)
 14. Gmina Węgliniec (dolnośląskie)
 15. Września (wielkopolskie)
 16. Wschowa (lubuskie)

Piękno świątecznego blasku w obiektywie

Do 25 stycznia trwa konkurs fotograficzny, do którego zgłoszono już prawie 1600 zdjęć. Amatorzy fotografii rywalizują w pięciu kategoriach: Moje Miasto, Mój Dom, Moi Bliscy, Moja Iluminacja i Moja Szopka. Jest o co walczyć w konkursie przewidziano aż 79 nagród, a ich łączna wartość to ponad 30 tys. zł. Nagrody indywidualne to: 3 tys. zł dla zdobywcy Grand Prix, 1 tys. dla pięciu zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz 25 wyróżnień jury o wartości 500 zł. Dodatkowo w każdym województwie nagrodzonych będzie po trzech autorów prac, które zdobędą najwięcej punktów w głosowaniu internautów.

Konkurs Fotograficzny 11. edycji, I miejsce w kat. Mój Dom: Mateusz Pazdan „Trud świątecznych przygotowań”

Inicjatorem i sponsorem głównym akcji jest Energa SA, za realizację 12. edycji „Świeć się z Energą” odpowiada jej organizator i ogólnopolski partner medialny – Grupa ZPR MEDIA, wydawca m.in. Super Expressu, SE.pl i radia Eska.

Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na Twitterze a także na Facebooku organizatora.

Fot. i inf.: SwiecSie.pl/Energa SA

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje