środa, 13 kwietnia 2022 12:23

Brzesko. Na centralnym placu miasta czuć było atmosferę zbliżających się świąt

Autor Katarzyna Jamróz
Brzesko. Na centralnym placu miasta czuć było atmosferę zbliżających się świąt

Tłumy mieszkańców gminy wypełniły w Niedzielę Palmową brzeski Rynek, na którym odbywał się II Brzeski Jarmark Wielkanocny zorganizowany przez burmistrza Brzeska Tomasza Latochę, Wydział Strategii i Rozwoju oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Od wczesnych godzin przedpołudniowych do późnego popołudnia na centralnym placu miasta czuć było atmosferę zbliżających się świąt Wielkanocnych. Jarmark rozpoczął się od poświęcenia przez księdza prałata Józefa Drabika wielkanocnych palm. Po procesji i mszy świętej odprawionej w pobliskim kościele pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła, na Rynku przeprowadzony został (po raz pierwszy w tym miejscu) konkurs na najpiękniejszą, a zarazem najwyższą palmę wielkanocną. Obok nagród głównych były też upominki, a wszystkie ufundował Urząd Miejski, którymi obdarowany został każdy uczestnik konkursu. Dużym powodzeniem cieszyło się zbiorowe zdobienie czterech pisanek w rozmiarze XXL. Gigantyczne wielkanocne jaja malowały naraz obdarzone niesamowitą wyobraźnią dzieci, wspierane przez swoich rodziców. Entuzjastycznie przyjęte zostały występy Grupy Teatralnej GT pod kierunkiem Agaty Podłęckiej. Nawiązujące do świąt Wielkanocy przedstawienie prezentowane było trzykrotnie i za każdym razem nagradzano je rzęsistymi oklaskami. Każdy uczestnik jarmarku mógł uwiecznić swój udział, fotografując się w towarzystwie dwóch sympatycznych królików ustawionych w ozdobnej ramce z napisem „Wielkanoc w Gminie Brzesko”.

brzesko wielkanoc
Brzesko. Na centralnym placu miasta czuć było atmosferę zbliżających się świąt / Fot. UM Brzesko

Jarmark to jednak przede wszystkim stragany i stoiska, oblegane przez cały czas trwania tego wydarzenia. Wśród wystawców były Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy, a także lokalni przedsiębiorcy i rzemieślnicy. Stoiskami wypełnione były szczelnie wszystkie cztery ściany brzeskiego Rynku.

brzesko wielkanoc
Brzesko. Na centralnym placu miasta czuć było atmosferę zbliżających się świąt / Fot. UM Brzesko

Gospodarz jarmarku, Tomasz Latocha złożył mieszkańcom gminy świąteczne życzenia.

– Jestem świadomy, że przyszło nam żyć w trudnych czasach, naznaczonych najpierw pandemią, a później okrutnymi wydarzeniami, które dzieją się za naszą wschodnią granicą. Tym bardziej musimy być wierni tradycji, której pielęgnowanie tylko nas umacnia

– powiedział burmistrz.

– Z satysfakcją obserwuję, że nasz jarmark cieszy się tak sporym zainteresowaniem. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w jego organizację. Ten jarmark to znakomita okazja do wzmocnienia integracji lokalnego społeczeństwa, ale i promocji naszej gminy. Jedyne co mnie niepokoi, to myśl, że za rok przy takim zainteresowaniu ten Rynek może okazać się za mały. Myślę jednak, że poradzimy sobie z tym problemem

dodał.

Głównym koordynatorem II Brzeskiego Jarmarku Wielkanocnego była Barbara Kuczek, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju. Wraz z nią nad organizacją wydarzenia pracował liczny sztab ludzi zaangażowanych w sprawne jego przeprowadzenie. Wśród nich między innymi druhowie z jednostek OSP w Buczu, OSP w Mokrzyskach, OSP w Szczepanowie i OSP w Porębie Spytkowskiej.

Inf./Fot.: UM Brzesko

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje