piątek, 21 kwietnia 2023 14:29

Burmistrz Wieliczki na ogólnopolskiej konferencji o wsparciu dla uchodźców: "Zderzyliśmy się z ogromem nieszczęścia"[WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Burmistrz Wieliczki na ogólnopolskiej konferencji o wsparciu dla uchodźców: "Zderzyliśmy się z ogromem nieszczęścia"[WIDEO]

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł wziął udział w konferencji poświęconej funkcjonowaniu samorządów po pandemii i w czasie wojny w Ukrainie. Podczas panelu podzielił się doświadczeniami wielickiego samorządu.

20 kwietnia w Tarnowie Podgórnym pod Poznaniem odbyła się ósma już edycja ogólnopolskiej konferencji „Odkodowany Biznes. Odkodowany Samorząd”, w ramach której samorządowcy z całej Polski, eksperci - spotkali się, aby dyskutować o sprawach wspólnot lokalnych po pandemii i w czasie wojny w Ukrainie. W panelu dyskusyjnym „Wpływ konfliktu zbrojnego w Ukrainie na sytuację polskich samorządów i przedsiębiorców. Wyzwania, perspektywy, szanse” prowadzonym przez Witolda Horowskiego, wziął udział m.in. Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, który odniósł się do doświadczeń wielickiego samorządu.

KONFERENCJA „ODKODOWANY BIZNES. ODKODOWANY SAMORZĄD”

KONFERENCJA „ODKODOWANY BIZNES. ODKODOWANY SAMORZĄD”

Opublikowany przez Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Piątek, 21 kwietnia 2023

„W okresie post pandemii i wojny na Ukrainie faktycznie jako samorząd  znaleźliśmy się w całkowicie innym obszarze wyzwań. Miasto, do którego każdego dnia przyjeżdża 10 tys. turystów, a co roku około tysiąc nowych mieszkańców przybywa, zamieszkując na terenie Miasta i Gminy Wieliczka – otworzyło swoje podwoje w zasadzie w ciągu 1 dnia przyjmując „ z marszu”  8 tysięcy kobiet z dziećmi, które w swoim wielkim nieszczęściu poszukiwały bezpiecznego miejsca i schronienia. Owszem, jako samorząd stworzyliśmy model funkcjonowania i zarządzania przestrzenią społeczną – wspieramy uchodźców w ośrodku zamieszkania - Centrum Pomocy dla Ukrainy, gdzie mamy szkołę, przedszkole, możliwość zamieszkania i pracy w pobliskiej Strefie Aktywności Gospodarczej, wspieramy również tych uchodźców z Ukrainy, którzy zamieszkują w domach prywatnych. Ale - i tu chcę podkreślić z całą mocą - pierwszą pracę wykonali nasi mieszkańcy, nie administracja. Wszyscy zderzyliśmy się z ogromem nieszczęścia - jednostkowymi historiami ludzi, a każda historia była inna - ktoś może przyjechał ładnym samochodem, ale nie miał na paliwo, ktoś może miał ze sobą kartę kredytową, ale ona nie działała, ktoś sugerował szybkie pójście do pracy, ale jak zostawić dzieci… Cała przestrzeń społeczna, która zarządzamy była budowana od początku, były telefony czy przyjmiemy 400 osób w tym dniu, czy 500, 600... Powiedzmy sobie szczerze - mieszkańcy nie pytali administracji, czy mają przyjąć uchodźców, czy nie (kwestie administracyjne zadziały się później - pesele, kolejki, rejestracje) tyko wyruszali na granicę - 200 - 300 kilometrów i przywozili uchodźców. Najpierw trzeba było ich nakarmić, przygotować miejsce do sapania, ukoić płacz i strach dzieci. To było niesamowite przeżycie - tak naprawdę w ciągu jednego dnia nastąpiło przemodelowanie naszej świadomości. Dziękujemy naszym mieszkańcom i wszystkim samorządom, że w tym zarzadzaniu społecznym potrafiliśmy podjąć to wspólne zadanie i zobowiązanie - pomocy i wsparcia uchodźców z Ukrainy” - powiedział Artur Kozioł.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje