poniedziałek, 13 czerwca 2022 10:42

Buty treningowe i trekkingowe – czym się kierować przy ich wyborze?

Autor kal
Buty treningowe i trekkingowe – czym się kierować przy ich wyborze?

O tym jak ważne są dobre, profesjonalne buty sportowe wie każdy, kto trochę bardziej interesuje się sportem. Dobre buty sportowe męskie to najważniejsza rzecz, gdy myślimy treningu w plenerze czy na siłowni. Jakie buty treningowe wybrać? Jakie buty wybrać do biegania? Jakie cechy powinno mieć dobre obuwie trekkingowe? Przede wszystkim musimy dobrać obuwie do rodzaju wysiłku, jaki planujemy.

Cechami butów, które bierzemy po uwagę przy zakupie obuwia sportowego, są charakterystyka bieżnika, przewiewność cholewki i poziom amortyzacji. Najczęściej buty sportowe męskie kupujemy, gdy planujemy urlop albo kupujemy karnet na siłownię.

Jakie buty na siłownię? Liczy się wygoda i stabilizacja

Jedną z popularnych aktywności jest trening siłowy. Bez względu na to, czy planujemy ćwiczenia ze sztangą, czy trening z wykorzystaniem wagi naszego ciała, buty treningowe męskie muszą zapewnić nam precyzję ruchów i kontrolę ciała. Najlepiej sprawdzą się wtedy buty na stabilnej podeszwie, z nieco mniejszą amortyzacją. Dzięki temu będziemy mogli dobrze poczuć podłoże i utrzymać stopy w jednym miejscu.

Jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy świetnym treningiem jest trening cardio, czyli ćwiczenia które maksymalnie angażują nasze mięśnie w krótkim czasie i dają największe spalanie kalorii. Buty na trening fitness lub na bieżnę, orbitrek czy spinning muszą zadbać nie tylko o lepszą amortyzację, ale także o odpowiednie odprowadzanie wilgoci. Warto wybrać buty wykonane z lekkich i przepuszczalnych materiałów. Dobry dopływ powietrza do środka zagwarantuje nam higienę stopy i zmniejszy ryzyko jej ślizgania stopy wewnątrz buta. Jeśli chodzi o amortyzację to wybierzmy model, który z jednej strony nie zaburzy nam czucia podłoża, a równocześnie zapewni nam ochronę przed wstrząsami.

Na ćwiczenia będące połączeniem dynamicznej rozgrzewki i stretchingu z ćwiczeniami wzmacniającymi i treningiem funkcjonalnym, potrzebujemy butów, które połączą odpowiednią amortyzację, ale będą też skutecznym wsparciem dla stóp. Powinny posiadać dość grubą, gumową podeszwę, odporną na ścieranie i amortyzującą lżejsze wstrząsy oraz oddychającą cholewkę. Najnowsze modele dzięki sprężystej podeszwie dadzą nam zwrot energii, co ułatwi nam ćwiczenia.

Jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Dobrze przemyślanym zakupem powinny być zwłaszcza buty do biegania. Dobrze dobrane buty do biegania męskie pozwolą nam uniknąć niepotrzebnych kontuzji i sprawią, że bieganie będzie przyjemnością. W butach do biegania szczególnie ważna jest odpowiednia wysokość podeszwy, która amortyzuje uderzenia stopy o ziemię oraz tzw. drop, czyli różnica wysokości pomiędzy podeszwą pięty a podeszwą przodostopia i palców. Drop wpływa na to, czy podczas biegania uderzamy o ziemię piętą czy przodostopiem. Na rynku znajdziemy zarówno buty o bardzo małym dropie (1-4 milimetry), ale też takie o dropie dochodzącym nawet do 10 milimetrów. Badania dowodzą, że prawdopodobnie 4 na 5 biegaczy biega w źle dobranym obuwiu, dlatego trzeba dobrze przemyśleć i wypróbować buty do biegania. Zakup butów przez Internet warto poprzedzić wizytą w sklepie stacjonarnym i przymierzeniu kilku wybranych modeli butów oraz dobraniu rozmiarówki. Jeśli chodzi buty do biegania męskie warto zdecydować się na kupno butów w trochę większym rozmiarze. Jeśli planujemy dłuższe biegi, albo treningi w terenie górskim, nasza stopa może zwiększyć swój rozmiar nawet do jednego centymetra. Pół rozmiaru większy but uchroni przed urazami nasze palce i paznokcie.żne warunki

Wybierz buty do trekkingu odporne na różne warunki

Równie ważny jest zakup odpowiednich butów trekkingowych. Dlatego buty trekkingowe męskie muszą nam zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo, nawet podczas całodniowych wędrówek. Buty w góry powinny mieć dobrą podeszwę z protektorem, który uchroni przed ślizganiem się na skałach oraz boczne fragmenty konstrukcji, które ustabilizują naszą kostkę i zminimalizują ryzyko wystąpienia groźnych kontuzji. Jeśli planujemy wędrówkę z ciężkim plecakiem, buty trekkingowe powinny zapewnić naszym stopom dobrą amortyzację. Powinny być wykonane z odpowiedniego tworzywa. Jeśli planujemy wędrówki zimą i jesienią wybierzmy buty, które ochronią stopy przed deszczem i mrozem, a latem takie, które są lekkie i przewiewne. Gumowy otok, nawet w letnich butach trekkingowych, sprawi, że będą one bardziej odporne na przemoczenie. Przy butach trekkingowych należy też wybrać większy rozmiar, tak aby zapewnić miejsce w bucie na odpowiednie skarpetki.

Gdzie i kiedy kupić  buty sportowe i trekkingowe? Ponieważ profesjonalne buty nie są tanie, warto przymierzyć je w sklepie stacjonarnym, ale kupić w sklepie internetowym, gdzie możemy dużo zaoszczędzić. Warto też poczekać na atrakcyjną promocję i kupić buty dużo taniej. Zaoszczędzić można też kupując buty z zeszłorocznej kolekcji, które są równie dobre co najnowsze, a różnią się najczęściej modelem czy kolorem. Warto też pamiętać, że buty się zużywają i gdy podczas treningu w siłowni czy biegania zaczynamy czuć pewien dyskomfort, na przykład bolą nas potem kolana, to znak, że warto kupić już nowe. W końcu chodzi nam o zdrowie i radość z treningu!

Sport

Sport - najnowsze informacje