niedziela, 12 marca 2023 19:32

Całą noc wołał o ratunek. Zgubił but na szlaku [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Całą noc wołał o ratunek. Zgubił but na szlaku [WIDEO]

Całą noc spędził na szlaku turysta, który w trakcie wędrówki w górach zgubił but, a silny wiatr uniemożliwił mu powrót do schroniska. O wołającym o ratunek mężczyźnie rano powiadomiono toprowców, którzy ruszyli z pomocą.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe opublikowało relację z niedzielnej akcji, którą utrudniał silny wiatr i bardzo słaba widoczność. "Dzisiaj (12 marca - przyp. red.), około 8:30 dostaliśmy zgłoszenie o wołaniu o pomoc w rejonie progu Stawiarskiego w Roztoce. Najpierw ratownik dyżurny ze schroniska, a potem kolejni ratownicy obecni w Stawach starali się zlokalizować krzyczącego. W międzyczasie dostaliśmy zgłoszenie od turystki, ktorej mąż wybierał się do Stawów i od poprzedniego wieczora nie było z nim kontaktu. Nie zameldował się w schronisku. Ostatecznie ok 12:15 ratownicy dotarli do ratowanego w trudnych warunkach w stromym terenie nieopodal szlaku zimowego ''Poza Kopę''. Po wyposażeniu go w zastępcze obuwie - stracił on w nocy jednego buta - z pomocą ratowników ratowany był w stanie wrócić na szlak, gdzie przejęła go wyprawa wysłana z centrali. Po 16 przekazano ratowanego do szpitala. W akcji udział wzięło 10 ratowników. Film przedstawia warunki w jakich ratownicy dotarli do poszkodowanego - T. Kamiński/TOPR. W Tatrach obowiązuje 3 ZNACZNY stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Pełny komunikat lawinowy na naszej stronie: https://lawiny.topr.pl/" - przypomina TOPR.

Dzisiaj, około 8:30 dostaliśmy zgłoszenie o wołaniu o pomoc w rejonie progu Stawiarskiego w Roztoce. Najpierw ratownik dyżurny ze schroniska, a potem kolejni ratownicy obecni w Stawach starali się zlokalizować krzyczącego. W międzyczasie dostaliśmy zgłoszenie od turystki, ktorej mąż wybierał się do Stawów i od poprzedniego wieczora nie było z nim kontaktu. Nie zameldował się w schronisku. Ostatecznie ok 12:15 ratownicy dotarli do ratowanego w trudnych warunkach w stromym terenie nieopodal szlaku zimowego ''Poza Kopę''. Po wyposażeniu go w zastępcze obuwie - stracił on w nocy jednego buta - z pomocą ratowników ratowany był w stanie wrócić na szlak, gdzie przejęła go wyprawa wysłana z centrali. Po 16 przekazano ratowanego do szpitala. W akcji udział wzięło 10ciu ratowników. Film przedstawia warunki w jakich ratownicy dotarli do poszkodowanego - T.Kamiński/TOPR W Tatrach obowiązuje 3 ZNACZNY stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Pełny komunikat lawinowy na naszej stronie: https://lawiny.topr.pl/#

Opublikowany przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR Sobota, 11 marca 2023

fot. ilustracyjna - K. Poburka/ Fb. TOPR

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka