sobota, 8 lipca 2023 15:22

Centrum Kłaja wypiękniało. Jest tam nawet niebieski tramwaj!

Autor Marzena Gitler
Centrum Kłaja wypiękniało. Jest tam nawet niebieski tramwaj!

Mieszkańcy Gminy Kłaj lipiec przywitali Piknikiem u Wójta. Sobotnie świętowanie, 1 lipca rozpoczęto od oficjalnego otwarcia Gminnego Centrum Kultury oraz przebudowanego placu przed jego siedzibą, na który mieszkańcy czekali dłużej niż przewidywano.

Do wspólnego przecięcia wstęgi gospodarz gminy Zbigniew Strączek wraz z marszałkiem Łukaszem Smółką zaprosili dzieci oraz młodzież. Wójt Gminy oraz Dyrektor GCK-u Magdalena Godzic-El Hossein zaprosili do zwiedzania tego nowoczesnego obiektu kultury oraz podziwiania trzech wystaw. Największą z nich tworzą ikony i botaniki pań z Pracowni Artystycznej. Na pierwszym piętrze swoje fotografie zaprezentowała Katarzyna Dróżdż, a trzecia wystawa to prace młodych artystek, studentek Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej.

Warto dodać, że na otwarcie Gminnego Centrum Kultury mieszkańcy Kłaja i okolicznych miejscowości czekali od dawna. Przebudowa budynku usunęła z wnętrza bariery architektoniczne, zbudowano też windę, która ułatwi korzystanie ze wszystkich pięter osobom niepełnosprawnym. Choć placówka funkcjonuje już od ponad roku, opóźniało się zagospodarowanie ok. 30-arowego terenu pomiędzy ośrodkiem zdrowia, a Urzędem Gminy. Powstała tam siłownia plenerowa, jest stół do ping ponga, stół do gry w szachy i duże, plenerowe szachy i odnowiony tramwaj, w którym znajdować się będzie kawiarnia połączona z lodziarnią. Można odpocząć na drewnianych leżakach, czy schronić się w cieniu altanek. W miejscu tym również powstały sanitariaty, fontanna i co ciekawe – stanęła figura żubra. Zadbano też o nowe nasadzenia.

Przed budynkiem powstała też letnia, zadaszona scena, na której w czasie Pikniku u Wójta nie zabrakło występów i pokazów. Impreza stała się też najlepszą okazją, aby nazwać nowy plac w centrum Kłaja, którego przebudowa trwała od kwietniu 2021 roku. Według komisji konkursowej najciekawszą nazwę dla tego miejsca zaproponował mieszkaniec Dąbrowy – Jan Kościółek. To on wraz z bliskimi wymyślił nazwę „Plac integracji i kultury”.

Wieczorem dla wszystkich mieszkańców Kłaja oraz gości wystąpiły Brathanki, które wraz z tłumem fanów zgromadzonych pod sceną zaśpiewały magiczne słowa „W Kłaju, w tramwaju” (uwiecznione na fragmencie muru przebudowanego centrum). Na zakończenie wszyscy bawili się na dyskotece pod chmurką.

Rewitalizacja centrum Kłaja kosztowała ponad 5,3 mln zł. Na budowę parku oraz stworzenie Gminnego Centrum Kultury (którego dotąd tu nie było) Gmina pozyskała 3,5 mln. zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, na odnowę terenów wiejskich.

fot. UG Kłaj

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka