środa, 19 października 2022 12:05

Chcą odwołać ojca prezydenta z funkcji przewodniczącego sejmiku. "Niestosowne zachowanie"

Autor Marzena Gitler
Chcą odwołać ojca prezydenta z funkcji przewodniczącego sejmiku. "Niestosowne zachowanie"

Radni Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek o odwołanie z funkcji przewodniczącego sejmiku małopolskiego Jana Dudy. Ojciec prezydenta na ostatniej sesji zwrócił się do posła PO mówiąc: "Jest pan bezczelny, chamski i demagogiczny".

Incydent miał miejsce podczas dyskusji o zmianie małopolskiej uchwały antysmogowej, w której wziął udział poseł Aleksander Miszalski. Duda chciał przerwać jego wypowiedź, zapowiedział, że wyłączy mu mikrofon, a gdy Miszalski powołał się na swoją rolę posła, usłyszał, że jest bezczelny, chamski i demagogiczny. Przewodniczący zabrał głos Aleksandrowi Miszalskiemu prosząc pracowników o wyłączenie mu mikrofonu, co można uznać za złamanie postanowienia art. 22 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Duda zachował się "niestosownie"

Reakcją na tę sytuację jest wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej o odwołanie Jana Tadeusza Dudy z funkcji przewodniczącego małopolskiego sejmiku. „Od dłuższego czasu z żalem obserwujemy niestosowne zachowanie pana Przewodniczącego podczas prowadzenia obrad Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego. Pan Przewodniczący często przerywa i komentuje wypowiedzi innych radnych oraz zaproszonych gości (w tym profesorów szkół wyższych). Podczas Sesji Sejmiku odbytej w dniu 26 września 2022 r. pan Przewodniczący w sposób nieuprawniony przerwał wypowiedź Posła na Sejm RP pana Aleksandra Miszalskiego, stwierdzając m. in.: „Proszę nie zaprzeczać temu, co powiedziałem. Jest pan bezczelny, chamski i demagogiczny” - czytamy w uzasadnieniu.

Radni znaleźli tez inne niedociągnięcia ze strony Jana Dudy: "podczas głosowań dochodzi ze strony pana Przewodniczącego do pomijania poprawek radnych oraz częstych pomyłek formalnych. Podkreślić należy, iż pan Przewodniczący sam stwierdził, iż nie nadaje się do pełnienia funkcji Przewodniczącego Sejmiku. Dyskusje, ostre polemiki i wymiany zdań mają miejsce w wielu jednostkach samorządu terytorialnego, nie można jednak zapominać o zachowaniu pewnych zasad obowiązujących wszystkich bez względu na ich przynależność partyjną i pozycję społeczną" - argumentują.

Decyzję w sprawie odwołania przewodniczącego sejmiku radni podejmą na sesji 24 października, ale Prawo i Sprawiedliwość ma w nim 23 z 39 radnych, więc los projektu jest przesądzony.

fot. fot: Wikimedia Commons

Małopolska - najnowsze informacje