środa, 16 marca 2022 14:55

CNC – co oznacza ten skrót i czym się charakteryzuje?

Autor Artykuł sponsorowany
CNC – co oznacza ten skrót i czym się charakteryzuje?

Branża przemysłu jest często naprawdę skomplikowana, a niektóre procesy są naprawdę złożone, tak samo zresztą, jak specjalistyczne słownictwo, którym często posługujemy się w tej sferze. Z tego też względu zwroty czy skróty używane przez specjalistów są dla wielu osób niezaznajomionych z tematem często dość nieczytelne i niezrozumiałe, na przykład skrót CNC. Co on dokładnie oznacza i kiedy się go stosuje?

Co oznacza skrót CNC?

Oczywiście musimy zacząć od samego ustalenia, co tak naprawdę oznacza skrót CNC. Co częste w branży przemysłu, jest to skrót od angielskiego hasła – tym razem chodzi o Computerized Numerical Control. W dosłownym przełożeniu na język polski, oznacza to komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jako że nawet rozwinięcie tego tajemniczego skrótu może nie mówić pewnym osobom, o co dokładnie chodzi, spróbujemy trochę rozwinąć jego znaczenie.

CNC to określenie na maszyny, które sterowane są za pomocą sterowania numerycznego – cała obsługa wykonywana jest więc przez uprzednio zaprogramowany w odpowiedni sposób komputer. Najczęściej tego typu maszyny wykorzystywane są w branżach, które wymagają wysokiej powtarzalności tych samych czynności, a więc na przykład w obróbce przeróżnych materiałów, jak drewno, metal czy szkło, a także w fabrykach. Ogromnym plusem urządzeń CNC jest bez wątpienia ich szybkie działanie i idealna powtarzalność czynności, dzięki czemu świetnie nadają się one do wykrawania przeróżnych kształtów zarówno na skalę detaliczną, jak i hurtową. Jeżeli chodzi o maszyny CNC Warszawa obfituje w wiele przedsiębiorstw, które posiadają na stanie takie urządzenia i świadczą usługi w kwestii cięć w szerokiej gamie materiałów.

Jakie maszyny CNC znajdziemy najczęściej?

Tak zwane maszyny CNC znajdziemy w o wiele większej liczbie miejsc niż może się to na pierwszy rzut oka wydawać. Czasami bowiem nawet nie zdajemy sobie sprawy, iż konkretne urządzenie jest maszyną CNC, choć oczywiście najczęściej tyczy się to nowych generacji sprzętu. Starsze egzemplarze najczęściej bowiem potrzebują stałej ludzkiej kontroli, by działać w odpowiedni sposób i wykonywać swoje czynności w stu procentach prawidłowo.

Jakie więc maszyny najczęściej zaliczamy do grupy urządzeń CNC? Między innymi frezarki, tokarki, elektrodrążarki czy światłowodowe lasery. Jak nietrudno zauważyć, wszystkie te sprzęty łączy jedna, bardzo ważna cecha – muszą one wykonywać powtarzalną, bardzo dokładną pracę. To właśnie dlatego te nowsze egzemplarze posiadając moduły CNC, dzięki którym nawet bez ciągłej obserwacji przez człowieka są w stanie pracować niezwykle skutecznie oraz efektywnie.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka