czwartek, 23 lutego 2023 09:44

Co brać na przeziębienie?

Autor Artykuł sponsorowany
Co brać na przeziębienie?

Przeziębienie to jedna z najczęściej występujących infekcji górnych dróg oddechowych. Pierwsze objawy powinny być łagodzone zaraz po ich wystąpieniu w innym przypadku infekcja może szybko się rozwinąć. Sezon zachorowań w pełni warto więc wiedzieć, co warto zażyć w przypadku pojawienia się przeziębienia.

Witaminy

W trakcie przeziębienia spada nasza odporność. W okresie choroby powinniśmy zadbać o codzienną dietę wzbogaconą w składniki wspomagające działanie układu immunologicznego. Warto również przyjmować naturalne suplementy zawierające witaminy takie jak: C, A, E, D, kwas foliowy, żelazo, cynk, selen i witaminy z grupy B. Przyjmowanie suplementów witaminowych w postaci tabletek jest najwygodniejszą formą dostarczania organizmowi witamin.

Najpopularniejszą witaminą jest witamina C. Jej suplementacja nie tylko chroni organizm przed zachorowaniem, ale również jak wynika z przeprowadzonych badań skraca czas jej trwania o 1 - 2 dni. Pozostałe witaminy wpływają na prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych i chronią nabłonek układu pokarmowego przed wnikaniem do niego chorobotwórczych drobnoustrojów.

Preparaty na przeziębienie dorosłych

W okresie zachorowań warto mieć zawsze pod ręką lek na przeziębienie zawierający paracetamol, aspirynę, ibuprofen luk kwas acetylosalicylowy. Możemy je kupić bez recepty w każdej aptece. Będzie to najskuteczniejsza broń w przypadku wystąpienia gorączki. Preparaty z zawartością takich substancji sprawdzą się również w przypadku bólu mięśni, kataru i kaszlu. Ponadto leki zawierające ibuprofen działają także przeciwzapalnie.

Przy okazji pobytu w aptece warto również zaopatrzyć się w leki odblokowujące nos i zatoki. Świetnie sprawdzą się tutaj sztyfty czy krople do nosa, ale również preparaty w formie tabletek. Łagodniejsza postać leku opiera się na kombinacji ziół (korzeń goryczki, kwiat bzu czarnego, ziele werbeny), natomiast silniejsze leki mogą zawierać pseudoefedrynę, a tym samym nie mogą być stosowane przez dzieci, a jedynie jako lek na przeziębienie dorosłych.

Przeziębienie dorosłych objawia się bardzo często kaszlem, dlatego warto w domu mieć pod ręką syrop, łagodzący jego objawy. Najlepszy wybór to syrop pomagający na oba rodzaje kaszlu suchy i mokry. W przypadku kaszlu suchego, chrypki lub bólu gardła warto pod ręką mieć tabletki do ssania. Większość z nich ma ziołowy skład, a ich zadaniem jest łagodzenie podrażnienia i uczucia suchości.

Rozgrzewające leki w postaci płynu

Przeziębienie dorosłych bardzo często idzie w parze z takimi objawami jak ból głowy, gorączka, kaszel i katar. Kiedy dreszcze i uczucie zimna nie ustępują warto sięgnąć po rozgrzewający lek w saszetce. Zawartość saszetki wystarczy wsypać do szklanki i zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Większość leków przygotowywanych do spożycia w formie gorącego napoju ma bardzo podobny skład. Mogą zawierać między innymi: paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen, a także dodatkowe substancje odblokowujące nos i zatoki oraz łagodzące kaszel. Taka forma leku świetnie rozgrzewa organizm, sprawdzi się więc idealnie w okresie niższych temperatur na zewnątrz, a postać gorącego płynu ułatwia spożycie leku.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje