środa, 8 grudnia 2021 13:03

Co można zastawić w lombardzie

Autor Artykuł sponsorowany
Co można zastawić w lombardzie

Pożyczka w lombardzie nie jest najtańszą opcją wsparcia finansowego, aczkolwiek dla wielu osób jest ona jedynym możliwy ratunkiem. Na zastawienie cennego przedmiotu decydują się osoby, które nie są w stanie pozyskać niezbędnej gotówki z innych źródeł. Z usług lombardów korzystają też ludzie, którym zależy na jak najszybciej sprzedaży wartościowej rzeczy i otrzymanie za nią pieniędzy do ręki. Klienci takich miejsc znajdują się często w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Instytucje tego typu stały się w naszym kraju niezwykle popularne. Już w każdym większym mieście znajduje się placówka skupująca cenne przedmioty. Jak działa lombard i co dokładnie można w nim zastawić?

W jaki sposób działa lombard?

Lombard jest często ostatnią deską ratunku dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. Nie mogą więc liczyć na kredyt bankowy czy pożyczkę z innych instytucji poza bankowych. Placówki udzielające pożyczek pod zastaw znajdują się w większych, jak i tych małych miastach. Określenie lombard pochodzi z języka włoskiego i oznacza bankiera, który udzielał pożyczek w średniowiecznej Europie Zachodniej. Współcześnie lombardy działające na rynku zajmują się udzielaniem pożyczek pod zastaw.

W jaki sposób działa taka placówka? Pracownik lombardu wycenia przyniesiony przez klienta przedmiot i udziela pożyczki na podstawie jego wartości. W przypadku kiedy klient zgodzi się na oferowaną za zastaw kwotę, wówczas musi podpisać z instytucją umowę. Jeśli dopełni jej warunków i do danego terminu zwróci środki finansowe, wówczas odzyska z powrotem swój przedmiot. Co ważne, lombard pobiera za pożyczkę prowizję, a jej wysokość zależy od danej placówki. W sytuacji, kiedy klient nie spłaci jednak zaciągniętej pożyczki pod zastaw, wtedy przedmiot staje się własnością lombardu. Może on go wtedy wystawić do sprzedaży za wyższą kwotę i na tym zarobić. Lombardy sprzedają nie tylko w swoich punktach stacjonarnych, ale także w Internecie. Chcąc zaciągnąć pożyczkę w lombardzie, należy mieć ze sobą dowód osobisty. Warunkiem jest ukończenie 18 roku życia. W takim miejscu nie sprawdzana jest wiarygodność kredytowa, czy też wysokość zarobków. Instytucja nie stawia więc swoim klientom właściwie żadnych wymagań, przez co każda osoba może bez problemu zastawić cenny przedmiot. Warto jednak pamiętać, że w lombardzie można zastawiać jedynie konkretne rodzaje przedmiotów.

Co można zastawić w lombardzie?

Sprzęty elektroniczne, elektronarzędzia, RTV i AGD, aparaty fotograficzne

Do lombardu https://www.lombard-vip.pl/skup-za-gotowke/ oddaje się również wszelkiej maści sprzęty elektroniczne, czyli telefony, smartwatche, laptopy, tablety. Oczywiście im sprzęt jest nowszy, tym na większą pożyczkę można liczyć. Co ważne, takie przedmioty muszą być w dobrym stanie i powinny działać. Niektóre placówki przyjmują nawet telewizory, o ile tylko mają miejsce, aby przechowywać wielkogabarytowe przedmioty. Ponadto, mile widziane są roboty kuchenne, ekspresy do kawy, kina domowe czy sprzęt HI-FI. Często oddawane są też elektronarzędzia (wiertarki, ukośnice, lutownice, młoty pneumatyczne) oraz aparaty fotograficzne.

Zegarki, biżuteria oraz akcesoria wykonane z metali szlachetnych

Instytucje chętnie przyjmują przede wszystkim biżuterię wykonaną z metali szlachetnych. W cenie jest zwłaszcza srebrno, złoto czy platyna. Rodzaj biżuterii nie ma tutaj znaczenia, a jedynie to, z czego jest wykonana. W lombardzie można więc zastawić: obrączkę ślubną, broszkę, łańcuszek, bransoletkę, kolczyki, czy też wszystkie inne akcesoria i ozdoby wykonane z podanych wyżej metali. Co ważne, takie miejsca nie przyjmują biżuterii z metali nieszlachetnych, gdyż jest ona dla nich bez większej wartości. Pracownik takiego miejsca przyjmuje również pod zastaw zegarki różnego rodzaju, zarówno te nowoczesne, jak i retro. W tym wypadku wiele zależy nie tylko od tego, z czego jest wykonany dany model, ale też od marki.

lombard

Monety i zastawa stołowa

Kiedyś zastawa stołowa była najczęściej wykonana właśnie ze srebra. Piękne patery, talerze, sztućce, to wszystko może trafić do lombardu. Ponadto, ze srebra i złota wykonuje się również monety okolicznościowe i medale, które także mają zbyt w lombardach.

Dzieła sztuki i antyki

W lombardzie da się zastawić wszelkiej maści zabytkowe przedmioty, które mają pewną wartość. Instytucja przyjmuje więc unikatowe znaczki pocztowe, obrazy, zabytkowe monety, rzeźby, wazony, świeczniki, zabytkową porcelanę. Czasem pod zastaw akceptowane są też militaria czy futra. Większe placówki zajmują się również przyjmowaniem dużych przedmiotów, takich jak zabytkowe meble.

Sprzęt sportowy i akcesoria hobbystyczne

Pożyczkę pod zastaw uzyskuje się też, zastawiając sprzęt sportowy, oraz wszelkie akcesoria hobbystyczne. Chodzi tutaj o rowery, hulajnogi, narty, deski snowboardowe czy nawet urządzenia do ćwiczeń (rowerek stacjonarny, bieżnia). Sprzęt musi być dobrej jakości w odpowiednim stanie. Większe przedmioty przyjmowane są oczywiście jedynie przez placówki dysponujące miejscem do przechowywania. W lombardzie da się zastawić także maszynę do szycia, zestaw do wędkowania czy inne akcesoria hobbystyczne.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka