poniedziałek, 21 listopada 2022 15:11

Co roku przyciąga tłumy! Rozpoczęła się budowa jednej z najpiękniejszych szopek w Małopolsce

Autor Katarzyna Jamróz
Co roku przyciąga tłumy! Rozpoczęła się budowa jednej z najpiękniejszych szopek w Małopolsce

W poniedziałek (21 listopada) rozpoczęła się budowa kalwaryjskiej szopki. Dekoracja składa się z ponad 150 elementów, w tym 50 ruchomych. Jej inauguracja nastąpi tuż przed Pasterką.

– Jeszcze przed rozpoczęciem adwentu zamontowano w kalwaryjskiej bazylice panoramę o wymiarach 8 x 11 metrów oraz podest o powierzchni 30 metrów kwadratowych. W ciągu kilku tygodni będzie powstawała na nim szopka w tradycyjnej formie, charakterystycznej dla zakonu franciszkańskiego

– czytamy na Facebooku Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dekoracja będzie przedstawiać miejsce narodzenia Syna Bożego z Najświętszej Maryi Panny oraz otoczenie Betlejem. Zgodnie z kalwaryjską tradycją, także w tym roku pojawią się nowe elementy, które jak co roku zostały przywiezione z Italii. Szopka w całości jest przygotowywana przez zakonników.

Pierwszą szopkę przygotował św. Franciszek z Asyżu w Wigilię Bożego Narodzenia 1223r. w Greccio. Od tamtej pory jego naśladowcy rozpoczęli tradycję jej budowania i rozpowszechnili na cały Kościół. Warto wspomnieć, że co roku Bożonarodzeniowa szopka przyciąga do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej tłumy.

Źródło/Fot. Facebook: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje