wtorek, 4 sierpnia 2020 11:08

Co warto wiedzieć o USA?

Autor Głos 24
Co warto wiedzieć o USA?

Przed wyjazdem do USA warto wiedzieć parę rzeczy. Nie każdy wie, że różnic pomiędzy Europą a Ameryką jest wiele i można je dostrzec w wielu aspektach życia. Warto wiedzieć, czego można się spodziewać i co może nas zaskoczyć po dotarciu na miejsce. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie, co warto wiedzieć przed podróżą do USA. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z jego treścią!

Brak konieczności posiadania wizy

Od pierwszej połowy listopada 2019 roku Polacy nie są już zobowiązani do posiadania wizy, jadąc do Ameryki w celach turystycznych, to znaczy na okres do 90 dni. Jedyne, co należy zrobić, to złożyć wniosek w systemie Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży i poczekać na decyzję urzędnika. Opłata jest za złożenie takiego wniosku znacznie tańsza niż za ubieganie się o wizę - różnica około 150 dolarów. Dzięki temu można naprawdę znacznie zaoszczędzić, a także uniknąć stresu związanego z ubieganiem się o otrzymanie wizy.

Transport publiczny

Osoby, które zazwyczaj korzystają ze środków transportu publicznego, mogą być zaskoczeni po przyjeździe do USA. W Ameryce transport publiczny nie jest tak popularny jak w Polsce. Im mniejsze jest dane miasto, tym mniejsze szanse na łatwy dostęp do komunikacji publicznej. W tych większych miastach jest nieco lepiej, jednakże ludzie w USA korzystają najczęściej z taksówek, najmu aut bądź poruszają się metrem.

Usługi medyczne

W Stanach Zjednoczonych usługi medyczne są niezwykle drogie już dla samych rdzennych mieszkańców, a dla Polaków tym bardziej - są one około cztery razy droższe niżeli w Polsce. W USA obowiązkowe jest pamiętanie o posiadaniu odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego. Ci, którzy muszą przyjmować pewne leki na stałe, powinny dbać o to, aby posiadać je zawsze przy sobie.

Zwroty towarów do sklepów

Zwroty towarów w Stanach Zjednoczonych nie są tak proste jak w Polsce. W USA zwroty towarów zależą przede wszystkim od danego sklepu. Bardzo często okazuje się, że sprzedawca posiada listę towarów, których nie można zwracać. Należy jednak wiedzieć, że obsługa klienta w Ameryce jest na wysokim poziomie.

Korzystanie z urządzeń elektrycznych

Korzystanie z urządzeń elektrycznych w USA przywiezionych ze sobą może być utrudnione, z dwóch względów. Z powodu tego, iż amerykańskie gniazdka mają inny kształt niż te w Europie oraz faktu, iż w amerykańskich gniazdkach płynie prąd pod innym napięciem. W związku z tym najlepiej mieć ze sobą przejściówkę i zerknąć na specyfikację urządzeń, które chcemy ze sobą zabrać, ponieważ nie każde urządzenie jest przystosowane do różnych napięć i po podłączeniu może ulec uszkodzeniu.

Ceny na półkach to zawsze ceny netto - dlaczego?

Klienci detaliczni realizujący zakupy w sklepach powinni wiedzieć, że podawane ceny zawsze są cenami netto. Trzeba mieć świadomość tego, że do ceny netto doliczony jest jeszcze podatek, co finalnie sprawia, że cena którą płacimy przy kasie jest wyższa. Warto również wiedzieć o tym, że stawki doliczanego podatku VAT są mocno zróżnicowane - wszystko zależy od tego, jakie produkty postanowiliśmy kupić.

Więcej o stanach USA przeczytasz na - https://estavisa.pl/ile-stanow-ma-usa/

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje